5,6 Milyar Dolarlık Dolandırıcılık Şemasına Katılan Kadına 80 Ay Hapis Cezası Verildi

  • – Birleşik Krallık Mahkemesi, büyük çaplı dolandırıcılık şemasına karışan Jian Wen hakkında karar verdi.
  • Kadın, 10 milyon dolardan fazla değerinde 150 BTC’yi aklamak suçundan suçlu bulundu.
  • Yetkililer, Wen’i altı yıl sekiz ay hapis cezasına çarptırdı.

Birleşik Krallık Mahkemesi, 5,6 milyar dolarlık yatırım dolandırıcılığı davasında ara karar verdi. Sanıklardan biri, Bloomberg’in haberine göre, 80 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Mevcut bilgilere göre, Jian Wen, 10 milyon dolardan fazla değerinde 150 BTC’yi aklamak suçundan suçlu bulundu. Mahkemeye göre, bu paralar sanığın Çin’de gerçekleştirdiği milyarlarca dolarlık dolandırıcılıktan elde edildi.

Yetkililer, Wen’in 2014-2022 yılları arasında büyük miktarda parayı bu yöntemle akladığını ve bu paraları Çimmin Qian isimli bir kişi için akladığını iddia etti. Sanık ise paranın kaynağını bilmediğini savundu.

Mahkeme, kadının dolandırıcılığın gerçek boyutlarını anlamamış olabileceğini kabul etti, bu nedenle sadece 150 BTC ile sınırlı kaldı. Bununla birlikte, Birleşik Krallık yetkilileri bu dava kapsamında şüphelilerin hesaplarında toplam 61.000 BTC ele geçirdi.

Mahkeme belgelerine göre, bu paralar Çin’de 128.000 yatırımcıyı dolandırarak elde edildi. Çimmin Qian, parayı bitcoine dönüştürdü ve 2017 yılında sahte kimlikle Londra’ya geldi.

42 yaşındaki Jian Wen, dolandırıcılarla tanışmadan önce İngiltere ve Çin vatandaşlığı bulunan bir yemek dağıtım çalışanıydı. Suçlularla çalışmaya başladıktan sonra yaşam tarzını tamamen değiştirdi.

Wen, gayrimenkul, lüks eşyalar satın almaya ve dolandırıcılar için bitcoinleri nakde çevirmeye başladı. Sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanan Wen, bu sayede yetkililerin dolandırıcılıkla bağlantısını kanıtlamasına yol açtı.

Hatırlatmak gerekirse, Çin’de bir kadının 546.000 doları “kârlı bir bitcoin projesi” için bir dolandırıcıya verdiğini yazmıştık.