Kripto Borsa Derecelendirmesi

kabul edilir
0,00 - 0,02% komisyon
kabul edilir
0,06 - 0,10% komisyon
kabul edilir
3,95% komisyon
kabul edilir
0,04 - 0,20% komisyon
kabul edilir
0,02 - 0,30% komisyon
kabul edilir
0.000079%- 2.00% komisyon
kabul edilir
0,02 - 0,10% komisyon
kabul edilir
0,10 - 0,25% komisyon
kabul edilir
0.00047%- 0.20% komisyon
kabul edilir
0,03 - 0,10% komisyon
kabul edilir
0.1% komisyon
kabul edilir
0,1%-0,25% komisyon
kabul edilir
0.0100%-0.0600% komisyon
kabul edilir
0,16 - 0,25% komisyon
kabul edilir
0,02 - 0,10% komisyon
kabul edilir
0.25%-0.35% komisyon
kabul edilir
0.05%-0.09% komisyon
kabul edilir
0,01 - 0,20% komisyon

Yetkili çevrimiçi izleme portalı CoinMarketCap’e göre, 2024 yılında küresel dijital varlık pazarında faaliyet gösteren 550’den fazla kripto para birimi ticaret platformu var. 2024’te yeni kripto para borsalarının ortaya çıkması garantili bir düzenliliktir, çünkü çeşitli devlet düzenleyicilerinin baskısına rağmen, kripto endüstrisinin bu yönü sürekli olarak aktif bir şekilde gelişmekte, gelişmiş Blockchain teknolojilerini tanıtmakta, ticaret platformlarının işlevselliğini genişletmekte, dijital varlıklardan ek kazanç seçeneklerinin entegrasyonuna odaklanmaktadır. Değiştirilebilir olmayan (NFT) tokenler ve DeFi segmentinin diğer ürünleri dahil.

Doğal olarak, kripto ticaretinin temellerini öğrenmek ve ilerlemek isteyen, dijital varlık fiyatlarının oynaklığı üzerine spekülasyon yaparken kendi profesyonelliklerini arttıran, orantılı olarak büyüyen kripto para birimi kullanıcıları ordusunun bir dizi sorusu var. Bunların çoğu kripto borsalarıyla ilgilidir – Türkiye’de ve dünyada gerçek zamanlı ticaret için güvenilir bir platformun nasıl seçileceği ve bir SCAM projesiyle karşılaşmamak, merkezi (CEX) veya merkezi olmayan (DEX) bir kripto para borsasında spekülasyon yapmanın daha iyi olduğu, kripto ticareti seçeneklerinin neler olduğu, çevrimiçi hizmetler tarafından sunulan ve öne sürülen koşullardır. Diğer sorular: sitemizde yeni başlayanlar için kripto para borsalarının derecelendirmesini okuyabilir, ticaret platformlarının uzman incelemelerini inceleyebilir ve yukarıdaki diğer profil sorularına kapsamlı yanıtlar alabilirsiniz.

Kripto para borsası, herkese dijital varlıkları satın alma / satma imkanı sunan ve ikisinin arasındaki farktan kazanç sağlayan çevrimiçi bir kaynak (web sitesi). Bu, spot ticaret olarak adlandırılan kripto ticaretinin geleneksel bir çeşididir. Spot piyasaya ek olarak, en iyi kripto borsaları marj, vadeli işlem ticareti, tezgah üstü (OTC) işlemler, eşler arası (P2P) bir platformda doğrudan kripto varlık alışverişi, kar elde etmenin ek pasif yollarını sunar: steaking, pharming, likidite madenciliği, kripto para birimi mevduatları v.b.

Derecelendirmedeki kripto değişim siteleri arasındaki farklar nelerdir?

 • Piyasa değeri,
 •  Likidite (işlem hacmi),
 • Trafik,
 • Listeleme (desteklenen kripto para birimleri listesi),
 • Güvene dayalı para ile finansal işlemlerin varlığı/yokluğu dahil olmak üzere işlevsellik (ulusal para birimleri: ruble, dolar v.b.),
 • Kripto alım satım koşulları – para yatırma/çekme limitleri ve komisyonları, alıcılar/yapıcılar için alım satım ücretleri, diğer gereklilikler.

Bununla birlikte, en iyi platformlar arasındaki temel fark, belirli bir kripto para borsasının tekliflerini ve koşullarını doğrudan etkileyen ikisinin özelliklerinde yatmaktadır. Bugün, kripto piyasasında faaliyet gösteren 2 tür çevrimiçi hizmet vardır – kripto para birimi CEX ve DEX borsaları.

İlki Binance, Coinbase, Kraken, KuCoin, Bitstamp, Bitfinex, Bybit ve diğer merkezi en iyi kripto para birimi değişim sitelerini içerir.

CEX kripto borsalarının işlevselliğine tam erişim elde etmek için, bir hesap kaydettikten sonra, yetkili hesabın doğrulamasını (KYC / AML) geçmek zorunludur. Karşılığında, tüccar aşağıdaki fırsatları elde eder:

 • dijital varlıklara ve güvene dayalı paraya düzensiz para yatırmanın yanı sıra finansal varlıkların sınırsız çekilmesi;
 • resmi çevrimiçi hizmet tarafından desteklenen tüm piyasalara erişim – spot, marj ticareti, türev ticareti (vadeli işlemler, opsiyonlar, swaplar, vb.) ve tokenize varlıklar (menkul kıymetler, hisseler, altın, petrol, diğer geleneksel borsa araçları);
 • dijital varlık piyasasındaki kurumsal, kurumsal katılımcılar için bir tezgah üstü (OTC) platform;
 • dijital varlık sahipleri arasında kripto para birimlerinin doğrudan dönüştürülmesi için eşler arası (P2P) hizmet – kural olarak, işlemler kripto borsasının komisyonlarına tabi değildir;
 • pasif kazanç seçenekleri – stake etme, kripto para ödünç verme, saklama, likidite madenciliği, arbitraj ve diğer seçeneklerle çalışma.

Kendileriyle ilgili gizli bilgileri üçüncü taraflarla paylaşmak istemeyenler için bir alternatif – kripto endüstrisinin hızla gelişen DeFi segmentinin merkezi olmayan platformları. Örneğin Uniswap, PancakeSwap, dYdX, DODO, Curve Finance ve diğer çevrimiçi hizmetler.

DEX ticaret platformları, kendi kripto cüzdanınızı çevrimiçi hizmete bağladıktan hemen sonra ticarete başlayabileceğiniz, doğrulama gerektirmeyen kripto borsalarıdır.

Anonimliği ve kayıt kolaylığını korumanın yanı sıra, merkezi olmayan ticaret platformlarının para yatırma / çekme konusunda herhangi bir sınırı yoktur, kripto para birimlerine erişim yalnızca dijital varlıkların sahibine aittir, liste genellikle egzotik paraları içerir – bir kriptotrader’ı birkaç dakika içinde tam anlamıyla zenginleştirebilecek veya kullanıcıyı aynı sürede iflas ettirebilecek yüksek riskli araçlar, pasif gelir için çeşitli seçenekler desteklenir.

CEX ve DEX kripto borsalarının avantajlarının yanı sıra birtakım dezavantajları da vardır

CEX-hizmetleri için, dünyanın finansal düzenleyicileri tarafından gerekli olan bir kişinin kimliğidir

Kimse tarafından düzenlenmeyen ve doğrulama olmadan girmenin mümkün olduğu DEX hizmetlerinde böyle bir sorun yoktur. Ancak en iyi kripto para birimleri için bile likidite eksikliği, fiyat kayması neredeyse yaygın bir fenomendir. En iyi DEX ticaret platformlarının yararlanıcılarının gizli olması da endişe vericidir.

Dolayısıyla, bir kripto para borsasının ne olduğu ve çevrimiçi ticaret hizmetlerinin ne olduğu konusunda zaten bir anlayış var. Şimdi ikincisini seçmek için kriterlere geçelim. Acemi bir kripto tüccarı için, deneyimli bir spekülatörün aksine, ticaret platformunun resmi web sitesinin aşağıdaki seçeneklere sahip olması önemlidir:

 • Eğitim için bir demo hesabı,
 • Akademi – eğitim materyali içeren bir bölüm,
 • Yeterli minimum para yatırma gereksinimleri,
 • pasif kazanç araçları – örneğin, teoride ustalaşırken ve bir demo hesabında pratik yaparken, dijital varlıkları stake etmeye yerleştirebilir ve ilk eğitimin tamamlanmasının ardından daha büyük bir miktarla gerçek ticarete girebilirsiniz,
 • Bonus ve tavsiye programları, promosyonlar – bu aynı zamanda pasif gelir getirerek acemi bir kripto tüccarının başlangıç sermayesini artırır.

Bir dizi CEX-, DEX-kripto borsası, sektörün favorisi olan en büyük platform Binance, Coinbase, Kraken, KuCoin, kripto para borsası Bybit, Garantex, Yobit, BitMEX, Uniswap ve diğer çevrimiçi hizmetler dahil olmak üzere diğer ticaret TOP-platformları dahil olmak üzere bu kriterleri karşılamaktadır.

Burada, listelenen kripto para borsalarının tam ve uzman incelemelerini inceleyebilir, ayrıca Türkiye’deki en iyi ve güvenilir kripto para platformlarının derecelendirmesinden diğer çevrimiçi hizmetlerin şartları ve ticaret fırsatları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Tüm kripto yatırımcılarının, deneyimleri ne olursa olsun, yüksek piyasa değeri, likidite, resmi web sitesine trafik göstergelerine sahip kripto borsalarını tercih etmeleri önemlidir. Şu veya bu kripto para borsası hakkındaki incelemeler bile bu istatistik rakamları kadar güven vermemektedir.

İkincil, ancak daha az önemli olmayan, fon yatırma / çekme komisyonlarının büyüklüğü, alıcılar / yapıcılar için işlem ücretleridir.

2024’te kripto para ticareti yapmanın en iyi yolları

Kripto para borsaları farklı işlevler sunar. Bununla birlikte, herhangi bir profilin çevrimiçi hizmetleri – CEX veya DEX-kripto borsaları, kapitalizasyona göre TOP-30 derecelendirmesi, işlem hacmi, web sitesine günlük ziyaretlerin etkinliği, kural olarak, kripto ticaretinin dört ana yönünü sunar:

Klasik spot ticaret;

Kayıt ve doğrulamadan sonra, ilgili devlet kurumu tarafından düzenlenen merkezi bir kripto para borsası ticaret için seçilirse, tüccar, sipariş defterine bir sipariş vererek, ikincisi için geçerli fiyattan kripto varlıkları satın almak / satmak için işlemlere girer.

Marjin ticareti;

Bu ticaret türü kaldıraç kullanımını içerir – kaldıraç; 2024’te sektörün favorisi Binance başı çekmektedir. Kaldıraç boyutu 1X125’tir – yani, 1 BTC’ye sahipseniz, 125 BTC için işlem yapabilirsiniz. Kaldıraç için uygulanan faiz günlük %0,1’dir.

Türev Piyasası;

Spekülatörlerin sitede vadeli/vadesiz işlemler, opsiyonlar, swaplar ve diğer varlıklar gibi türevlerle işlem yapmasına olanak tanıyan nispeten yeni bir kripto ticareti türüdür. Bir kripto tüccarı, Uzun veya Kısa bir işlem pozisyonu açarak, seçilen finansal aracın fiyat hareketinin nereye gideceğini tahmin etmeye çalışır – yukarı veya aşağı.

P2P hizmeti;

Bu, eşler arası dönüşüm hizmeti sunan bir kripto borsası da dahil olmak üzere, üçüncü tarafların katılımı olmadan varlık sahipleri arasında doğrudan kripto para birimleri, fiat değişimi için bir platformdur.