Paribu Borsası İncelemesi

 

Paribu, BitDegree Exchange Tracker’da 128. sırada yer alan Merkezi bir borsadır . Paribu’nun son 24 saatte 100.582.305$ , son 7 günde ise 44.482.548.235$işlem hacmi bulunuyor .

Paribu’da şu anda 137 kripto para birimi, 1 fiat para birimi ve 146 piyasa (kripto para birimi ticaret çifti) bulunmaktadır . Paribu’daki en popüler işlem çifti USDT/TRY’dir .

Paribu’yu diğer borsalarla burada karşılaştırabilirsiniz : Borsa Karşılaştırma Aracı .

Paribu Kripto Para Borsası, İstanbul, Türkiye’de bulunan merkezi bir kripto para borsasıdır (CEX) . 7/24 hızlı alım, satım, para yatırma ve çekme hizmetlerinin yanı sıra çok sayıda işlemin gerçekleştirilmesine uygun bir altyapı sunmaktadır.

Paribu kripto borsası bir CEX olduğundan, potansiyel bir kullanıcının KYC kimlik doğrulamasından geçmesi gerekir. Adınızı, soyadınızı ve kimlik numaranızı vermeniz gerekmektedir. Kişisel veriler tam ve doğru olarak verilmeli, tüm bilgiler aynen kimlik belgesindeki gibi yazılmalıdır. Kullanıcıya ait kişisel bilgiler şifrelenerek saklanır ve kesinlikle üçüncü şahıslarla paylaşılmaz, hesabınızı onaylamak dışında hiçbir amaçla kullanılamaz.

Paribu hizmetleri diğer ülkelerde resmi olarak kısıtlanmamıştır. Ancak bu değişimin ana hedef kitlesi Türk vatandaşları veya Türkiye’de yaşayan ve Türkçe konuşan kişilerdir. KYC kimliğini tamamlamak için Türk telefon numarası gerekmektedir.

Paribu kripto para borsası, kullanımı kolay web sitesine ek olarak iyi bir kullanıcı deneyimi sunan bir mobil ticaret uygulaması da sunuyor. Arayüz, belirli Paribu tokenlerinin hacimleri hakkında bilgi sağlar. Ancak her iki platform da (web sitesi ve mobil uygulama) yalnızca Türkçe olarak mevcuttur.

Piyasalar

Paribu kripto borsasının benzersiz yanı, yalnızca fiat kripto para birimleriyle ticareti desteklemesidir . Borsada kullanıcılar 97 varlık ve 107 Paribu işlem çiftibulabilir .

İşlem hacmine göre önde gelen tüm işlem çiftleri Türk Lirası’na (TRY) sabitlenmiştir . Şu anda USD’ye doğrudan bağlı bir stablecoin olan Tether (USDT)dışında kripto para birimleri arasında herhangi bir işlem çifti bulunmuyor. Paribu spot ticaretinden farklı olarak türevler, marj veya kredi işlemleri mevcut değildir. Paribu, kripto para birimleri arası ticareti desteklemediğinden kendi para birimine de sahip değildir.

Paribu döviz ücreti ise Türk Lirası cinsinden işlem hacmine göre belirli lastikler halinde gruplandırılmaktadır. Ücretler aynı zamanda işlemi yapan tarafa göre de değişmektedir. İşlem başlamadan önce emri emir defterinde bulunan maker, piyasada likidite yarattığı için daha düşük komisyon öder. Fırıncı, üreticinin siparişi ile eşleşen bir sipariş vererek likiditeyi ortadan kaldırdığı için biraz daha yüksek komisyon öder.

Paribu kripto komisyonu son 30 gündeki işlem hacmine göre belirlenmektedir. Günlük hacim hesaplaması her gün saat 00:00’da otomatik olarak yapılır. “Yapıcı” komisyonu %0,01 ile %0,25 arasında, “alıcı” komisyonu ise %0,1 ile %0,35 arasında değişmektedir.

Paribu kripto para biriminin tüm fiyatları Türk lirası cinsinden ödenmektedir. Kullanıcı, hesabına yatırmak isterse bunu banka hesabından veya Papara’danhavale yoluyla yapabilir .

Diğer servisler

Bu borsa, açık emirler adı verilen bir özellik sağlar . İşlemin gerçekleşmesi ancak kullanıcının talep ettiği fiyatta bir teklifle karşılaşması durumunda mümkündür. Alış/satış emrinin talep edilen fiyatla eşleşmemesi durumunda emir, belirtilen fiyattaki pozisyonu tutacaktır. Açık emirler, yerine getirilene veya iptal edilene kadar pozisyonu belirtilen fiyatta tutmaya devam eder.

Şirket hakkında

Paribu kripto borsası, Nisan 2017’de Yasin Oralliderliğindeki yüksek nitelikli geliştiricilerden oluşan bir ekip tarafından Türkiye’de kuruldu . Türkiye’de kripto yatırımlarının ve faaliyetlerinin kapsamının önemli ölçüde artmasıyla Paribu, çok kısa sürede pazar lideri konumuna geldi. Aralık 2017’de Paribu hacmi 5.800 BTC’ye ulaştı. Borsa, Mart 2021’de 1,5 milyar dolarlık işlem hacmiyle dünyada üçüncü sırada yer aldı.