OKX Değişim İncelemesi

 

OKX , BitDegree Exchange Tracker’da 6. sırada yer alan merkezi bir borsadır . OKX’in son 24 saatte 1.966.551.174$ , son 7 günde ise 663.621.966.054$ işlem hacmi var.

OKX’in şu anda 316 kripto para birimi, 46 fiat para birimi ve 641 pazarı (kripto para birimi ticaret çiftleri) bulunmaktadır . OKX’teki en popüler işlem çifti BTC/USDT’dir .

OKX’i diğer borsalarla burada karşılaştırabilirsiniz : Borsa Karşılaştırma Aracı .

Eskiden OKEx olarak bilinen OKX , merkezi bir kripto para birimi borsasıdır (CEX). Spot ve türev piyasaları, blockchain ticareti ve bir ticaret botu sunar. Ek olarak, OKX kripto borsasının müşterileri borç verme ve kazanç planlarının yanı sıra geliştiricilere yönelik DeFi hizmetlerine de erişime sahip .

Platform KYC uyumludur . Hizmetler dünyanın çoğu bölgesinde mevcuttur. Ancak Çin ve ABD’den gelen müşteriler OKX kripto para borsasını kullanamıyor.

Piyasalar

OKX spot ve vadeli işlem piyasalarında 600’ün üzerinde işlem çifti ve 300’ün üzerinde token bulunmaktadır. Hem kripto para birimleri hem de kripto para ticareti desteklenmektedir. Kullanıcılar tercih ettikleri para birimlerinde kendi P2P pazaryerlerini oluşturabilirler. P2P ticareti USD, EUR, GBP ve AUD dahil 40 fiat para birimini destekler.

Birçok blockchain tabanlı platform gibi OKX kripto para borsası da kendi tokeni OKB’yi barındırıyor . Hesaplarında OKB bulunan müşteriler, OKX kripto borsası ücretlerinde indirim alma hakkına sahiptir.

OKB, listelenen diğer kripto varlıklar gibi platformda kredi kartı, e-cüzdan veya tercih edilen diğer ödeme yöntemleri kullanılarak alınıp satılabiliyor. OKX ayrıca anında kripto para birimi dönüştürme hizmeti de sunuyor . Bu hizmet ücretsizdir ve OKX kripto para borsasında bulunan tüm varlıkları destekler.

OKX, spot ve vadeli işlem piyasalarına ek olarak, marjin ve opsiyon ticaretinin yanı sıra sürekli takas da sunmaktadır. Müşteriler tercih ettikleri ticaret stratejisini manuel olarak yapılandırabilir veya bir ticaret botu kullanabilir. Marj ticareti 75x’e kadar kaldıracı destekleyebilir.

Yüksek yatırım oranlarına ve istikrarlı performansa sahip kullanıcılar Master Traders derecelendirmesine dahil edildiğinden, ticaret süreci kısmen oyunlaştırılmıştır .

Ayrıca OKX’in spot ve türev piyasaları büyük varlıkların tezgah üstü alım satımını desteklemektedir. Kullanıcılar OKX Blok Ticaretine erişebilir ve bireysel siparişler için fiyat teklifi isteyebilir. Bir blockchain siparişi için minimum OKX kripto para birimi fiyatı 50.000 $’dır. Teklif Talebi (RFQ) formları isimsiz olarak gönderilebilir.

Normal ve VIP müşteriler için iki ayrı katman listesi vardır. Düzenli müşterilerin ödeme düzeyi beş, VIP düzeyleri ise sekizdir. Ödeme seviyesi, sahip olunan OKB tokenlerinin sayısına, varlıkların ABD doları cinsinden değerine ve 30 günlük OKX işlem hacmine göre belirlenir.

Düzenli kullanıcılar 100.000 $’dan fazla varlığa sahip olamaz veya 30 günlük OKX işlem hacmi 10 milyon $’dan fazla olamaz.Bu rakamlar VIP kullanıcılar için sınır değerlerdir. Tutulan OKB tokenlerinin sayısı, VIP kullanıcılar için OKX kripto ücretlerini etkilemez.

Düzenli kullanıcılar OKB varlıklarına göre ödeme yapar. 7/24 tüm para çekme işlemleri 500 BTC ile sınırlıdır.

  • Seviye 1: 500’den az OKB jetonu. Yapıcı/Alıcı ücretleri sırasıyla %0,080 ve %0,100’dür; Seviye 1: 500 OKB tokeninden az.
  • Seviye 2 : 500-999 Tamam. Yapıcı/alıcı ücretleri sırasıyla %0,075 ve %0,095’tir;
  • Seviye 3 : 1,000-1,499 OKB. Yapıcı/alıcı ücretleri sırasıyla %0,070 ve %0,090’dır;
  • Seviye 4 : 1.500-1.999 OKB. Yapıcı/alıcı ücretleri sırasıyla %0,065 ve %0,085’tir;
  • Seviye 5 : en az 2.000 OKB. Yaratıcı/yaratıcı ücreti sırasıyla %0,060 ve %0,080’dir.

VIP Seviye 1’de, tahmini varlıklar 100.000 doları aşar ve gerekli 30 günlük OKX işlem hacmi 10 milyon doların üzerindedir. Burada, OKX değişim ücretleri işlem yapmak ve almak için sırasıyla %0,060 ve %0,080’dir ve para çekme limiti 600 BTC olarak belirlenmiştir. .

VIP seviye 5’ten seviye 8’e kadar holdingteki varlıkların büyüklüğü 10 milyon doları aşıyor.VIP5 seviyesinde yararlanıcıların herhangi bir OKX değişim komisyonu ödemesi ve %0,005’e kadar geri alması gerekmiyor. Alıcılar için komisyon kademeli olarak %0,020’ye düşürülür.

Vadeli işlem ve opsiyon piyasaları normal ve VIP kullanıcılar için aynı seviyelere sahiptir. Ancak OKX için gerekli 30 günlük işlem hacmi değişiklik göstermektedir. Düzenli vadeli işlem yatırımcıları için bu hacim 50 milyon doların altında, opsiyon yatırımcıları için ise 5 milyon dolardır. Vadeli işlem yapıcı ücretleri %0,015 ila %0,020 arasında değişirken, alıcı ücretleri %0,030 ila %0,050 arasında değişmektedir.

VIP vadeli işlem yatırımcıları, mevcut varlıklara ve işlem hacmine bağlı olarak %0,020 ile %0,030 arasında değişen broker komisyonları öderler. 5. VIP seviyesinde, yapımcının komisyonu %0,00’a düşürülür ve 6-8 seviyelerde yapımcılar %0,015’e kadar alır.

Normal opsiyon yatırımcıları için tüm alıcı ücretleri %0,030 olarak belirlenirken, yapıcı ücretleri %0,015 ile %0,020 arasında değişmektedir. 1-4 seviyelerindeki VIP oluşturucu komisyonları %0,02’ye ve 5. seviyede 0’a düşer, 8. seviyede %0,010’a kadar getiri sağlar. VIP opsiyon fırıncı komisyonları %0,020’den başlar ve 8. seviyede %0,013’e düşer.

Diğer servisler

OKX kripto borsasında ek hizmetler olarak iki tür aracılık mevcuttur . Kullanıcılar, ifşa edilmiş veya ifşa edilmemiş komisyoncular olabilir . Bunun karşılığında OKX likiditesine erişebilir ve komisyon kazanabilirler.

OKX Earn bir ödül programıdır. Kullanıcıların çifte yatırım ve bahisler yoluyla pasif gelir elde etmelerini sağlar. Müşterilerin faiz şeklinde OKX kripto para biriminden daha yüksek bir değer almasını sağlar.

OKX Kredisi esnek ve sabit kredilendirme için 20’den fazla varlık sunmaktadır. Bu iki kredi türünün faiz oranları farklıdır. Esnek kredilerde faiz saatlik olarak güncellenirken, sabit kredilerde faiz oranı günlük olarak sabitlenmektedir.

OKX Jumpstart bir blockchain kuluçka merkezidir. Proje, yeni kripto projelerine bilgi ve finansman sağlamak için çalışıyor. Kullanıcıların en az 2. seviye KYC doğrulamasını geçmeleri ve varlıklarını Jumpstart projelerine yerleştirmek için yeterli OKB fonuna sahip olmaları gerekir.

Geliştiriciler OKC Oracle çözümüne erişebilir . OKX kripto para fiyatlarının canlı akışını, DeFi ve GameFi projelerine destek ve zincir dışı veri aktarım teknolojisini sağlayan açık kaynaklı bir ağdır. OKC, Web3 projeleri için akıllı bir sözleşme platformudur.

Şirket hakkında

OKX, 2017 yılında OKEx olarak piyasaya sürüldü. Ocak 2022’de platform OKX olarak yeniden markalandı. Başlangıçta Çin’de Star Xu tarafından oluşturulmuş olmasına rağmen şu anki merkezi Seyşeller’dedir. Yerel düzenlemeler nedeniyle OKX şu anda Çin’de yasaklanmıştır.

OKX, piyasaya sürülmesinden bu yana çeşitli zamanlarda dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olarak kabul edildi. Şirketin ciro raporlarına göre Mayıs 2018’de dünyanın en büyük kripto para borsası oldu.

Nisan 2018’de OKX kripto borsasının Malta’da açılarak Avrupa pazarına gireceği duyuruldu. Aynı yıl finans şirketlerine beyaz etiket hizmeti sunmaya başladı.

Şirket 2019 yılında Hindistan’da faaliyetlerine başladı. O yıl şirketin aylık türev hacminde dünya lideri olduğu bildirildi. Piyasa raporlarına göre OKX’in toplam hacmiEylül 2019’da 90 milyar doları aştı .

OKX, 2020’de 180’den fazla yeni işlem çifti, 64 kaldıraçlı listeleme ve 100’den fazla türev listeledi. Platform ayrıca OTX Earn, Jumpstart ve Broker dahil olmak üzere birçok yeni hizmeti de başlattı. Yıl sonunda OKX, OKC akıllı sözleşme platformunu resmi olarak başlattı .

Şirket, Ekim 2021’de yayınlanan bir duyuruda Çin anakara pazarından çıkacağını söyledi. Duyuru, Çin’de kripto para birimlerine yasak getiren yeni düzenlemelerin ardından geldi. Ancak şirket bölgedeki Ar-Ge faaliyetlerinin bir kısmını elinde tuttu.

Jay Hao , OKX’in şu anki CEO’sudur. Çeşitli blockchain uygulamaları geliştirdi ve yarı iletken endüstrisinde yirmi yıldan fazla zaman harcadı. Hao, şirketin Avrupa’ya genişlemesinin ardından Kasım 2018’de CEO olarak atandı.

Star Xu ünlü bir Çinli girişimcidir. Ayrıca Okcoin kripto para borsasını da kurdu. Hem OKX hem de Okcoin, Ok Group’a aittir. Çinli yetkililerle yaşanan anlaşmazlıklar nedeniyle Xu artık OKX kripto para borsası ekibinin bir parçası değil.