Bitfinex Borsası İncelemesi

Bitfinex

Bitfinex , BitDegree Exchange Tracker’da 10. sırada yer alan Merkezi bir borsadır . Bitfinex’in son 24 saatte 295.105.424$ , son 7 günde ise 71.887.006.008$işlem hacmi bulunuyor .

Bitfinex’in şu anda 178 kripto para birimi, 4 fiat para birimi ve 388 pazarı (kripto para birimi ticaret çiftleri) bulunmaktadır . Bitfinex’teki en popüler işlem çifti BTC/USD’dir .

Bitfinex hakkındaki uzman incelemesinin tamamını buradan okuyun: Bitfinex İncelemesi

Bitfinex’i diğer borsalarla burada karşılaştırabilirsiniz : Borsa Karşılaştırma Aracı .

Bitfinex merkezi bir kripto para borsasıdır (CEX). Spot ve türev piyasalar sunar, kredilendirme ve staking’in yanı sıra marjlı alım satımı, menkul kıymet alım satımını ve tezgah üstü ticareti destekler. Bitfinex kripto para borsası 180’den fazla parayı destekliyor

Bitfinex kripto para borsası bölgesel olarak kısıtlanmış bir ticaret platformudur. Bazı bölgelerde hizmetlerin bir kısmı veya tamamı devre dışı bırakılabilir. Bitfinex ABD, Bangladeş, Bolivya, Ekvador ve Kırgızistan’da mevcut değildir.

Bitfinex platformunun kendi yardımcı tokenı UNUS SED LEO (USDt LEO) vardır . Token sahipleri, varlık ticareti yaparken veya ödünç verirken Bitfinex kripto para birimi ücretlerinde indirim alma hakkına sahiptir.

Piyasalar

Bitfinex spot piyasasında yatırımcıların kullanımına açık 400’den fazla işlem çifti bulunmaktadır. Müşterilerin kripto-kripto, kripto-stablecoin veya kripto-fiat ticareti yapmasına bağlı olarak farklı Bitfinex spot piyasa ücretleri uygulanır.

Spot piyasada yapıcı/alıcı yöntemini kullanan 16 Bitfinex değişim ücreti seviyesi bulunmaktadır . Bitfinex’in 30 günlük işlem hacmi 500.000 doları aşmazsa yapıcı/alıcı ücretleri sırasıyla %0,100 ve %0,200 olur. Bitfinex’teki işlem hacmi 7,5 milyon doları aşarsa yapımcıların herhangi bir komisyon ödemesi gerekmiyor.

UNUS SED LEO token sahipleri, spot ve vadeli işlem piyasalarındaki Bitfinex ücretlerinde indirimlerden yararlanabilir. Sahip olunan token sayısına bağlı olarak 3 indirim seviyesi vardır. Bitfinex spot piyasa indirimleri seçilen işlem çiftlerine bağlı olarak değişiklik gösterebilir:

  • Seviye 1: 1 USDt LEO’dan fazla varlık. Kripto para birimleri ve kripto-stablecoin ticareti yaparken, Bitfinex kripto para biriminin komisyon fiyatı alıcılar için %15 + indirimlidir; Seviye 2: 1 USDt LEO’dan fazla varlık.
  • Seviye 2: 5.000 USDt’den fazla LEO varlığı. Bitfinex kripto borsasında kripto para birimleri ve kripto-stablecoin ticareti yaparken, alıcılara ücretlerde %25 indirim uygulanır. Ek olarak, alıcılar kripto-fiat ücretlerinde %10 indirim alıyor;
  • Seviye 3: 10.000’den fazla USTt LEO varlığı. Bitfinex kripto borsasında kripto para birimleri ve kripto stabilcoin ticareti için Taker komisyonu %25 + 6 baz puana düşürüldü. Üstelik %10 + 6 baz puana kadar indirim. kripto-fiat alım satım ücretleri için geçerlidir.

Bitfinex kripto para borsasında marj ticareti desteklenmektedir. Kullanıcılar 10 katına kadar kaldıraçla işlem yapabilirler. Bu özelliğe erişmek için müşterilerin KYC düzenlemelerine uyması gerekir. Kredili ticarete yönelik fonlar, eşler arası likidite platformu Margin Funding’den gelir.

Bitfinex kripto borsasında türev işlemleri 2019 yılında başlatıldı. Vadeli işlem piyasasında 60’ın üzerinde Bitfinex işlem çifti sunulmaktadır. Türev emirlerinin uygulanmasının yedi seviyesi vardır .

Bitfinex’in 30 günlük hacmi 2 milyon doların altındaysa maker ücreti %0,200, taker ücreti ise %0,650 olur. Minimum 30 günlük işlem hacminin 3 milyar dolar olduğu üst kademede, işlem başlatma ücreti %0,0100, işlem oluşturma ücreti ise %0,350’dir

UNUS SED LEO Seviye 3 sahipleri, türev piyasalarında işlem yaparken indirim hakkına sahiptir. Kripto borsası Bitfinex 0,5 baz puana varan indirim uyguladı. satıcılar için ve 1,5 baz puana kadar. alıcılar için.

Burada ‘ bir banka kartı veya kredi kartı kullanarak Bitfinex’te Bitcoin , Tether ve Ethereum’un yanı sıra ERC-20 tokenleri de dahil olmak üzere çeşitli kripto para birimleri satın alabilirsiniz . Bitfinex’teki minimum kripto para birimi fiyatı en az 25$ olmalıdır. Ödeme işlemcisine bağlı olarak ücretler geçerli olabilir

Geliştiriciler Bitfinex API’lerine erişebilir . Ticaret platformlarına entegre edilebilirler ve gerçek zamanlı piyasa verileri sağlayabilirler.

Şirket hakkında

Bitfinex Britanya Virjin Adaları’nda kayıtlıdır. 2012 yılında Raphael Nicolle tarafından kuruldu . Şirketin başkanlığını 2013 yılından bu yana JL van der Veldeyapmaktadır . Dünyanın en uzun süredir devam eden Bitcoin borsalarından biridir.

2016 yılında Bitfinex kripto para borsası büyük çaplı bir saldırıya uğradı. O zamanlar en büyük kripto para birimi saldırılarından biri olarak kabul edildi ve neredeyse 120.000 Bitcoin’in (BTC) çalınmasıyla sonuçlandı. O zamanlar çalınan Bitfinex kripto para biriminin değerinin yaklaşık 72 milyon dolar olduğu tahmin ediliyordu.

Saldırının ardından BTC’nin işlem fiyatı %20 düştü ve Bitcoin’in Bitfinex kripto borsasında çekilmesi ve ticareti geçici olarak askıya alındı. 2022 yılının başında çalınan fonların değerinin 4,5 milyar dolar olduğu tahmin ediliyordu. Şubat 2022’de ABD Adalet Bakanlığı, yaklaşık 3,6 milyar dolarlık çalıntı BTC’ye el konulduğunu duyurdu .

Rafael Nicole bir yazılım geliştiricisidir. Bitfinex kripto para borsasını kurmadan önce Gutenberg Networks’te sistem yöneticisi olarak çalıştı. Nicollet, 2015 yılında Bitfinex’in CTO’su görevinden ayrıldı.

JL van der Velde, Bitfinex’in CEO’sudur. Yüksek teknoloji ve uluslararası finans alanında otuz yılı aşkın deneyime sahip bir girişimcidir. Bitfinex ekibine başlangıç aşamasında katıldı ve 2013 yılında CEO oldu. Van der Velde ayrıca Tether’in CEO’su.