Gate Cryptocurrency Exchange: Yatırımcılar için İnceleme

Gate kripto para borsasının bir incelemesini hazırladık. Gate piyasaları (vadeli işlemler, opsiyonlar, spot), alım satım komisyonları, fon yatırma/çekme yöntemleri, pasif gelir fırsatları (kopya ticareti, Hodl & Kazan) ve KYC hakkında konuşuyoruz. Gelin Gate’in incelemelerine de bakalım.

Dikkat! Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi veya alım satım tavsiyesi içermemektedir.

Gate’le ilgili en önemli şey

Gate.io, Nisan 2013’te başlatılan bir kripto para borsasıdır. Başlangıçta sitenin adı Bter.com idi. 2017 yılında borsa yeniden markalaştı ve şu anki adı olan Gate’i aldı.

Gate değişim web sitesi ana sayfası
Gate değişim web sitesi ana sayfası

Gate borsası, spot ve marj ticareti , vadeli işlemler ve sürekli vadeli işlemler ticareti , kopya ticareti ve NFT ticareti sunmaktadır . Toplamda, Gate’de 2.800 işlem çifti halinde 1.500’den fazla madeni para alınıp satılıyor. Borsadaki ana parite, ortalama günlük işlem hacminin yaklaşık %27’sini oluşturan BTCUSDT’dir. Ethereum, Gate’deki en popüler ikinci kripto para birimidir. ETHUSDT günlük hacmin %19’unu kaplıyor. Fiat USD çiftleri de platformda mevcuttur.

Gate.io web sitesi 16 dilde mevcuttur. Ayarlarda borsadaki fiyatların gösterileceği para birimini seçebilirsiniz. Varsayılan USD’dir. EUR, TRY, UAH, KZT dahil toplam 37 fiyat görüntüleme para birimi mevcuttur. Gate desteği İngilizce ve Çince olarak çalışır ancak kullanıcı isteklerini diğer dillerde de karşılar.

Gate.io web sitesinde, çalışma alanı öğeleri (bir sipariş gönderim formu, varlık fiyatlarını içeren sütunlar, grafikler vb.) yapılandırılır. Borsa, Android ve iOS için mobil uygulamalar, Windows ve macOS çalıştıran bilgisayarlar için masaüstü uygulamaları yayınladı

“Anlar” bölümü , herkese açık gönderiler
“Anlar” bölümü , herkese açık gönderiler

Ana menünün işlem dışı bölümleri arasında “ Anlar ” ve “ Yeni Başlayanlar Alanı ” öne çıkıyor. ” Anlar “, kripto endüstrisindeki haberleri, borsanın blogunu, Gate kullanıcılarının yayınlarını ve gönderilerini birleştiren bir bilgi akışıdır. “ Yeni Başlayanlar Alanı ” – kripto ticaretiyle ilgili eğitim materyalleri ve borsayla çalışma talimatları içeren bir bölüm. Yeni kullanıcılar görevleri tamamladıkları için ödüller alırlar: kaydolma, para yatırma, KYC’yi tamamlama vb.. Kayıttan sonra borsa, Google Authenticator’ı kurmayı teklif eder . Hesabınızı ayrıca tek kullanımlık şifre ve SMS kimlik doğrulamasıyla da koruyabilirsiniz.

GateToken (GT), GateChain blok zincirinde oluşturulan yerel bir değişim belirtecidir. GT sahipleri VIP programına katılabilir ve komisyonlarda indirim alabilirler. GT, Gate’in yanı sıra Huobi , Bitfinex ve Uniswap’te de işlem görüyor .

Gate’de P2P ticareti
Gate’de P2P ticareti

Gate’in P2P ticaret bölümü vardır . Burada yatırımcılar borsaya emir vermeden kripto para birimleri satın alabilir/satabilirler. Gate, P2P işlemlerinden herhangi bir komisyon talep etmez.

Piyasalar Kapısı

Spot piyasa

Gate spot piyasasındaki ortalama günlük işlem hacmi 890 milyon dolardır (incelemenin yazıldığı sırada Coinmarketcap’e göre). Bölümün varlıkları grafiğin solundaki tabloda bulunur. USDT, USD, BTC döviz çiftleri işlem görmektedir. ETH. Araçlar konulara göre sıralanmıştır: “DeFi”, “NFT”, “Metaverse”, “Meme-coin’ler”, “Polka”, “Depolama”, “Değişim platformu tokenleri” (BNB, HT, LKB, vb.), “Sentetikler” ”, “Likiditesi düşük çiftler”. Sayfanın sağ tarafında piyasa ve limit emirleri işlevine sahip bir işlem modülü bulunmaktadır.

Gate’deki spot pazar
Gate’deki spot pazar

Marjlı ticaret mevcut. Anlık kaldıraç limiti x10’dur. Marjlı ticaret yalnızca izole marjin modunda mümkündür. Bu modda, yatırımcı bir işlem için sabit teminat kullanır. Marj, çapraz modda olduğu gibi birden fazla pozisyona bölünemez. Kaldıraç kullanmak için “ Ticaret – Marj ” bölümünü açmanız veya uygulama bloğunda “ İzole x10 ” sekmesini seçmeniz gerekmektedir.

Gate, yerleşik kaldıraçlı araçları (ETF tokenleri) uygular. Bu, dayanak varlık üzerinde tokenleştirilmiş bir sürekli vadeli işlem sözleşmesidir. Örneğin Bitcoin, Ethereum, Dogecoin, Cardano veya diğer kripto para birimleri. ETF tokenleri spot piyasada işlem görür ve marj gerektirmez.

ETF tokenlerinin nasıl çalıştığına dair bir örnek verelim. X3 kaldıraçlı ETF tokeni DOGE. Satın alma fiyatı – 0,085$. Token, temel kripto para biriminin kotasyonlarına bağlıdır. Diyelim ki DOGE fiyatı %10 artarak 0,0935 dolara yükseldi. Kaldıraç, bir işlemden elde edilen geliri üç kat artıracaktır – %30. Buna göre ETF tokeninin fiyatı 0,1105 dolara yükselecek. Ancak yerleşik kaldıracı olan tokenler aynı zamanda kayıpları da artırabilir. Basitçe söylemek gerekirse, dayanak varlığın fiyatı düşerse, x5 kaldıraçlı bir ETF tokeninin fiyatı beş kat daha hızlı düşecektir.

Bölüm “Dönüşüm”
Bölüm “Dönüşüm”

Gate spot piyasasında bir “ Dönüşüm ” bölümü bulunmaktadır. Bu, borsaya emir vermeden kripto para birimini takas etmek için kullanılan bir bölümdür. “Dar” işlem limitleri vardır. Örneğin, 0,1 BTC’den fazlasını dönüştüremezsiniz ve Bitcoin Cash/Tether limiti 10 BCH’dir.

Vadeli işlem piyasası

Gate vadeli işlem piyasasında sürekli ve zamana dayalı sözleşmelerin ticareti yapılır. USDT-M kalıcı sözleşmeleri USDT stabilcoini cinsinden ifade edilir. Borsada sunulan kripto para birimleri için araçlar mevcuttur – 300’den fazla sözleşme. USDT-M vadeli işlemleriyle işlem yapabilmek için USDT’yi veya vadeli işlemlerin temelini oluşturan kripto para birimini vadeli işlem hesabına yatırmanız gerekir. Örneğin, LTCUSDT vadeli işlemleri için LTC, SOLUSDT için SOL vb. Başvuru formunda pozisyon için “ödeme” yapılacak para birimini seçebilirsiniz.

Sürekli vadeli işlemler bölümü
Sürekli vadeli işlemler bölümü. Mevcut araçların listesi mavi renkle vurgulanır ve ödeme para birimi seçimi yeşil renkle vurgulanır.

USD ile çiftler halinde iki kalıcı sözleşme vardır – BTCUSD ve ETHUSD. İşlemler USD cinsinden gerçekleşir. Yani enstrüman ticareti yapabilmek için hesabınıza USD yatırmanız gerekmektedir.

Zaman sözleşmeleri, sözleşmenin “yandığı” ve sahibinin dayanak varlığı aldığı gün sona erme süresi olan sabit vadeli türev türevlerdir. Bu incelemeyi yazdığım sırada Gate’de yalnızca bir geçici sözleşme vardı: üç aylık BTCUSDT. Vadeli vadeli işlemlerle yapılan işlemlerin ödemesi USDT cinsinden yapılır.USD ile çiftler halinde iki kalıcı sözleşme vardır – BTCUSD ve ETHUSD. İşlemler USD cinsinden gerçekleşir. Yani enstrüman ticareti yapabilmek için hesabınıza USD yatırmanız gerekmektedir.

Zaman sözleşmeleri, sözleşmenin “yandığı” ve sahibinin dayanak varlığı aldığı gün sona erme süresi olan sabit vadeli türev türevlerdir. Bu incelemeyi yazdığım sırada Gate’de yalnızca bir geçici sözleşme vardı: üç aylık BTCUSDT. Vadeli vadeli işlemlerle yapılan işlemlerin ödemesi USDT cinsinden yapılır.

Kapıdaki vadeli işlemler
Kapıdaki vadeli işlemler

Gate vadeli işlem piyasasında x100’e kadar kaldıraç mevcuttur. Pozisyonları izole marjin ve çapraz marj modlarında açabilirsiniz. Sipariş gönderim formundaki “ Çapraz ” butonunu kullanarak türler arasında geçiş yapabilir ve kenar boşluğu boyutunu ayarlayabilirsiniz .

Bir tüccar bir test ağı olan Testnet’te vadeli işlem yapabilir. Bu, gerçek fon kullanmadan “deneme” işlemlerine yönelik bir demo modudur.

Seçenekler

Gate’deki opsiyonlar iki çiftte işlem görüyor: BTCUSDT, ETHUSDT. Bölüm arayüzü, alım ve satım opsiyonlarının toplandığı, vade tarihlerine göre sıralanmış bir tablo şeklinde tasarlanmıştır. Opsiyon ticareti yapmak için opsiyon hesabınıza para yatırmanız gerekir. İşlemler USDT cinsinden gerçekleşir.

Kapıdaki seçenekler bölümü
Kapıdaki seçenekler bölümü

Pasif gelir kapısı

HODL & Kazan

Hodl & Earn, Gate’in yatırım ürünüdür. Bu bölümde kullanıcılar pasif gelir için kripto varlıklarını “hisseleyebilir ” . Sitede listelenen kripto para birimlerinin çoğunu (Bitcoin, Ethereum, Dogecoin, GateToken vb.) “dondurabilirsiniz”.

Hodl & Earn ürünleri
Hodl & Earn ürünleri

Yıllık getiri, blockchain’e, stake süresine ve miktarına bağlıdır. Örneğin Bitcoin’i 30 gün kilitlerseniz getirisi %1,50 olacaktır. 60 gün boyunca – %1,80. “Esnek” bir dönem için – yıllık %0,88. Esnek staking’de coinler havuzdan istenildiği zaman çekilebilir.

Yapılandırılmış ürünler

Yapılandırılmış ürünler, tek bir “paket”teki varlıklar kümesidir. Spot, vadeli işlemler, opsiyonlar ve staking işlemlerini içerebilir. Paketlerin karlılığı sabit değildir. Piyasa değişikliklerinden etkilenir.

Yapılandırılmış ürünler
Yapılandırılmış ürünler

Yapılandırılmış bir ürüne yatırım yapmak için ürün sayfasındaki “ Şimdi Abone Ol ” seçeneğine tıklamanız ve uygun kripto para birimini yatırmanız gerekmektedir . Abone havuzu sınırlıdır; toplam yatırımlarda bir sınır vardır. Ürün limite ulaşırsa (örneğin 500 ETH) abonelik kapatılır. Kârlılık, yatırımcıların yatırımlarıyla orantılı olarak dağıtılır. Bir kullanıcı havuzun %20-25’inden fazlasına katkıda bulunamaz.

Kripto kredisi

Ödünç Ver ve Kazan bölümünde varlıkları faizle ödünç verebilirsiniz. ” Piyasa ” sekmesi, başka bir kullanıcı tarafından ödünç alınabilecek kripto para tekliflerini gösterir. Öncelikle kripto para birimini cüzdanın finansal hesabına yerleştirmeniz gerekir. Daha sonra – Ödünç Ver ve Kazan bölümünde bir jeton seçin, “ Ödünç Ver ” seçeneğine tıklayın, beliren pencerede kredi için kaç adet jetonun aktarıldığını belirtin.

Ödünc Ver&Kazan
Ödünc Ver&Kazan

Faiz sabit değildir; oran madeni paraya olan talebe, döviz kuruna ve borçluların tekliflerine bağlıdır. Yüzde, işlem öncesindeki coin sayısının belirtildiği pencerede gösterilir. Borçlular, kredinin sonunda borcun “gövdesi” ile birlikte faizi de öderler. Kredilere ilişkin bilgiler “ Borçlarım ” bölümünde ve cüzdanda (“ Finansal Hesap ” alt bölümü) toplanır .

Çifte yatırım

İkili yatırım, altta yatan bir kripto para birimi ve bir stablecoin’den oluşan bir yatırım ürünüdür. Araç, kripto para biriminin stabilcoin oranına dayanmaktadır. DI satın almak, belirli bir tarihe kadar bir kripto para biriminin fiyatı üzerine yapılan bir “bahis”tir. Oranın belirlenen değerden yüksek olması durumunda yatırımcı, faizli (yatırım tutarından yüksek) stabilcoinleri geri alacaktır. Oranın daha düşük olması durumunda yatırımcı kripto para birimini geri alır ve tazminatını aynı kripto para biriminde alır.

Gate’e çifte yatırım
Gate’e çifte yatırım

Örneğin, BTC/USDT kurundaki DI. Son kullanma tarihi 23 Mart, hedef fiyat 27.000$, yatırımlar hisselere yapılıyor, bir hisse 0,01 BTC. Diyelim ki 10 hisse yatırdık – döviz kuru üzerinden 0,1 BTC, 2461 USDT. 23 Mart’ta fiyat hedefin üzerinde çıkarsa 2720 USDT’yi geri alacağız. Fiyat hedefin altındaysa – 0,100759 BTC.

Yatırımcı için temel risk, döviz kurunun yatırım anındaki fiyatın altına düşmesidir. Bu durumda, vade sonunda yatırılandan daha az varlık iade edilecektir.

Ticaret Kapısını kopyala

Kopya ticareti, “halka açık” tüccarların işlemlerinin kopyalanmasıdır. Geçitin iki kopyalama modu vardır: otomatik ve manuel. Otomatik modda “ sistem ”, enstrümandan bağımsız olarak yatırımcının işlemlerini tekrarlar. Kaldıraç, pozisyon büyüklüğü, işlem hacimleri vb. kopyalanır.

“Kopya ticareti” bölümü
“Kopya ticareti” bölümü

Manuel modda parametreler yapılandırılır. Kaldıraç boyutunu seçebilir (“orijinal” kaldıraçla işlem görüyorsa), işlem limitlerini, SL/TP oranlarını ayarlayabilir, tüm sözleşmelere izin verebilir veya bireysel sözleşmeleri yasaklayabilirsiniz. Örneğin, yalnızca BTCUSDT ticareti yapılmasına izin verin.

Kopya ticareti yüksek riskli bir ticaret türüdür. Kullanıcının “olumlu” istatistiklere sahip bir tüccara abone olmasına rağmen, “liderin” “siyah çizgiye” sahip olma ihtimali vardır. Ayrıca “öncü” ve “takipçi” yatırımcıların bakiyeleri çoğu zaman eşit değildir. “Halka açık” bir tüccardan gelen “eksi”, abonenin mevduatına ciddi bir darbe olabilir.

“Stratejik bot” da benzer bir hizmettir. Ancak burada aboneler “halka açık” tüccarların değil, ticaret robotlarının işlemlerini tekrarlıyor. Riskler benzerdir.

Kapı ticaret ücretleri

Spot piyasa komisyonları

Gate spotunda temel komisyonlar – yapıcı ve alıcı %0,2. 17 seviyeli VIP programı bulunmaktadır. Aylık işlem hacmi ne kadar yüksek olursa komisyon da o kadar düşük olur. Ayrıca, GT tokenlarını hesabınıza yerleştirdiğinizde indirimlerden de yararlanabilirsiniz.

Spot piyasa komisyonları
Spot piyasa komisyonları

BTCUSDT çifti ile yapılan spot işlemlerin yanı sıra BTC ve ETH (DOGEBTC, SOLETH, SHIBBTC, vb.) ile yapılan çiftler için sıfır komisyon vardır.

Vadeli işlem piyasası komisyonları

Vadeli işlemlerde temel komisyonlar: yapıcı – %0,015 , alıcı – %0,050 . VIP programı mevcuttur ve indirimler mümkündür.

Vadeli işlem piyasasında komisyonlar
Vadeli işlem piyasasında komisyonlar

Gate’e para yatırma/çekme yöntemleri

Gate’e para yatırmak aşağıdaki şekillerde mümkündür:

 • Kripto para transferi – Gate’de işlem görmeye uygun kripto para biriminde
 • GateCode – borsa kullanıcıları bir kod kullanarak birbirlerine para aktarabilirler
 • P2P ticareti
 • Banxa aracısı aracılığıyla banka kartıyla satın alma

P2P ve GateCode aracılığıyla kripto para yatırma işlemlerinde herhangi bir ücret alınmaz. Gate ayrıca kart ödemeleri için de ücret talep etmiyor ancak aracı Banxa alıyor. Komisyonun büyüklüğü kripto para birimine ve miktarına bağlı olarak %3 ile %8 arasında değişmektedir.

Tether USDT yatırma ve çekme ücretleri
Tether USDT yatırma ve çekme ücretleri

Gate’e para çekme:

 • Kripto para transferi – bir komisyon alınır (belirli bir kripto para birimine bağlı olarak para çekme komisyonlarının listesi buradadır )
 • EUR, GBP, AUD cinsinden banka bilgilerine (Banxa aracılığıyla)
  Banka bilgilerine yapılan para çekme işlemlerinden ücret alınır. Kesin miktar miktara, kripto para birimine ve itibari paraya bağlıdır. Kılavuz %5-10’dur.
  Para yatırma/çekme ile ilgili ayrıntılı talimatlar bu makalede yer almaktadır .

KYC Kapısı

KYC, Gate’de zorunlu bir prosedürdür. Kimlik doğrulaması olmadan para yatıramaz veya işlem yapamazsınız.

KYC Kapısı

KYC, Gate’de zorunlu bir prosedürdür. Kimlik doğrulaması olmadan para yatıramaz veya işlem yapamazsınız

KYC Kapıda
KYC Kapıda

KYC üç aşamadan oluşur:

 • KYC 1. Adınızı ve soyadınızı belirtin, açılır listelerden vatandaşı olduğunuz ülkeyi ve ikamet ettiğiniz ülkeyi seçin.
 • KYC 2. Bir selfie ve kimlik belgesi yükleyin (pasaport, ehliyet, kimlik kartı)
 • KYC 3. İkamet adresinizi doğrulayın (adres belgesi, elektrik faturası veya vergi ekstresi)

İşlemin ilk aşaması beş dakika sürer. İkinci ve üçüncü – yarım saatten bir güne kadar.

Kapı incelemeleri

Coinmarketcap, Gate’i 6,1 olarak derecelendiriyor. İşlem hacmi, rezervlerin teyidi, likidite ve İnternet trafiği dikkate alınır. CoinGecko portalının “Güven Puanı” 8,0’dır.

İnceleme sitesinde Gate ile ilgili inceleme örnekleri

Çözüm

Gate değişiminin bu “boyutta” değişim için standart seçenekleri vardır. Bunlar spot ve vadeli işlemler, opsiyonlar, pasif gelir araçları, kopya ticareti ve NFT’lerdir. Çoğu rakibin benzer ürün grupları vardır – Binance , OKX , Bybit .

Aynı zamanda Gate likidite açısından da yetersizdir. Binance’te spot ve vadeli işlemler yüksek hacimlerde işlem görüyor. OKX ayrıca işlem hacmi açısından da Gate’den daha iyi performans gösteriyor. 30-50 coin likit olduğundan “alt” çeşitliliği bir artı değil.

Bu nedenle Gate, kripto ticaretine yeni başlayanlar ve staking, kripto-fiat ve fiat-stabil borsalarla ilgilenen kullanıcılar için daha uygundur. Scalper’lar ve gün içi yatırımcılar için daha fazla likit platformlar uygundur .