ABD Adalet Bakanlığı, 911 S5 Botnetinin Tasfiye Edildiğini ve Kurucusunun Tutuklandığını Açıkladı

Botnetin Tasfiyesi ve Tutuklama

ABD Adalet Bakanlığı, 911 S5 botnetinin tasfiye edildiğini ve kurucusunun tutuklandığını duyurdu. Bu botnetin faaliyetlerinden kaynaklanan zarar yaklaşık 5,9 milyar dolar olarak hesaplanmıştır. Botnetin kurucusu tutuklanmış olup, 65 yıla kadar hapis cezası ile karşı karşıya bulunmaktadır.

Uluslararası bir kolluk operasyonu çerçevesinde, 911 S5 botneti tasfiye edildi ve projenin kurucusu YunHe Wang tutuklandı. ABD Adalet Bakanlığı’na göre, bu proxy hizmetinin faaliyetlerinden kaynaklanan toplam zarar yaklaşık 5,9 milyar dolardır.

Detaylar ve Suçlamalar

Bakanlığın resmi açıklamasında, Wang’in 24 Mayıs 2024 tarihinde tutuklandığı belirtilmektedir. Dosya materyallerine göre, Wang ve işbirlikçileri 2014-2022 yılları arasında geniş bir enfekte bilgisayar ağı oluşturmuşlardır. Bu bilgisayarlar, 613.841’i ABD’de bulunan 19 milyondan fazla benzersiz IP adresiyle bağlantılıydı. Wang, çeşitli kötü niyetli kişilere belirli bir ücret karşılığında bu proxy hizmetine erişim sunuyordu.

Chainalysis’e göre, ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi (OFAC), Wang’i, birkaç olası işbirlikçisini ve Çin’den üç tüzel kişiliği yaptırım listesine dahil etmiştir. Bu kapsamda, dava ile bağlantılı 49 kripto cüzdanı dondurulmuştur.

Chainalysis, bu hesaplarda 130 milyon dolar değerinde kripto varlıkların bulunduğunu ve bu varlıkların dondurulduğunu belirtti. Ayrıca, Adalet Bakanlığı, 2018-2022 yılları arasında Wang’in ödül olarak 99 milyon dolar fiat ve dijital varlık aldığını açıkladı. Bu varlıkları lüks eşyalar ve lüks arabalar için harcadı.

Konfiske Edilen Varlıklar ve Araçlar

Soruşturma kapsamında kolluk kuvvetleri tarafından şu araçlar konfiske edilmiştir: Ferrari F8 Spider SA, BMW i8, BMW X7 M50d, Rolls Royce ve diğerleri.

ABD Başsavcısı Merrick Garland, “Adalet Bakanlığı tarafından yürütülen bu operasyon, dünya genelindeki kolluk kuvvetlerini bir araya getirerek, 911 S5 botnetinin faaliyetlerini durdurmayı amaçladı. Bu botnet, siber saldırılar, büyük ölçekli dolandırıcılık, çocuk istismarı, taciz, bomba tehditleri ve ihracat ihlalleri gibi suçlara katkıda bulunuyordu,” dedi.

Olası Cezalar ve Önceki Raporlar

Açıklamaya göre, Wang, tüm suçlamalarla ilgili olarak 65 yıla kadar hapis cezası ile karşı karşıya. Daha önce, uzmanların çeşitli ünlülerin X (eski adıyla Twitter) hesaplarının hacklendiğini tespit ettiklerini bildirmiştik.