ABD’de Bir Adam Kripto Para Hırsızlığı Nedeniyle Ömür Boyu Hapis Cezasıyla Karşı Karşıya

ABD’li bir adam, kripto para hırsızlığı amacıyla ev soygunları yaptığı için ömür boyu hapis cezasıyla karşı karşıya.

Suçun Detayları

Eylül 2022 ile Temmuz 2023 arasında Remy St Felix, kurbanlarının evlerine girerek kripto para hesaplarına erişim talep etti. ABD vatandaşı 24 yaşındaki Remy St Felix, kripto para hırsızlığı amacıyla ev soygunları yaptığı gerekçesiyle ömür boyu hapis cezasıyla yargılanıyor.

ABD Adalet Bakanlığı’nın açıklamasına göre, St Felix, Eylül 2022’den Temmuz 2023’e kadar olan dönemde, kurbanlarının evlerine girerek kripto para hesaplarına erişim talep eden bir grubun lideriydi. Adalet Bakanlığı’nın Ceza Dairesi Başkanı Nicole M. Argentieri, “St Felix ve suç ortakları, ABD genelinde kurbanlarını hedef alarak kripto para çalmak amacıyla evlere zorla girip soygun ve adam kaçırma olayları gerçekleştirdiler,” dedi.

Soygun Olayları

Nisan 2023’te soyguncu grup, bir kurbanın evine girerek kurbanı bağladı ve silah zoruyla rehin tuttu, ayrıca kurbanın eşine şiddet tehdidinde bulundu. Bu olayda suçlular, 150.000 dolardan fazla kripto para çaldı.

Mahkeme kayıtlarına göre, suçlular, soygun öncesinde kurbanlarının e-posta hesaplarına izinsiz erişim sağladı ve fiziksel takip yaparak soygun planlarını gerçekleştirdiler.

Para Aklama Yöntemleri

Adalet Bakanlığı’nın açıklamasında, “Çalınan paralar, Monero gibi yüksek anonimlik sağlayan kripto paralar ve KYC gerektirmeyen merkeziyetsiz borsalar kullanılarak aklandı,” denildi.

Yakalanma ve Mahkeme Süreci

St Felix ve on üç suç ortağı, Temmuz 2023’te New York’ta başka bir soygun girişiminde bulunacakken yakalandı. Jüri, St Felix’i dokuz suçlamadan suçlu buldu. Cezasının 11 Eylül 2024’te açıklanması bekleniyor ve en az yedi yıl hapis cezası ile ömür boyu hapis cezası arasında bir ceza alabilir.