ABD’deki Bitcoin Madencilerinin Gücü Yaz Aylarında Azalacak. Nedeni Ne?

Sıcak Yaz Ayları ABD’li Madencileri Kripto Para Madenciliği Operasyonlarını Azaltmaya İtiyor

Bitcoin ağının hash rate’i (madencilerin toplam donanım gücü) ve madencilik zorluğu, ABD’deki aşırı sıcaklar nedeniyle yakında daha da düşebilir. CoinDesk’in Blockware Intelligence analistlerine dayandırdığı haberine göre, yaz aylarında hash rate’in düşmesi veya sabit kalması geleneksel bir eğilimdir. Bu eğilim, sıcak havalarda elektrik tüketimine yönelik mevcut sınırlamalardan kaynaklanmaktadır.

Hash rate’in düşmesi, madencilik karlılığını doğrudan etkiler. Yeni Bitcoin bloklarının madencilik zorluğu azaldığında, madenciler aynı hesaplama gücüyle daha fazla madeni para kazanabilirler. Nisan ayındaki yarılanmadan (halving) bu yana, Bitcoin madenciliği zorluğunda sürekli bir düşüş eğilimi gözlemlenmektedir. Bitcoin’in hash rate’i Mayıs ayından bu yana yaklaşık 57 EH/s (yaklaşık %8) düşmüştür.

Hash Rate ve Karlılık Üzerindeki Etkileri

Amerikan madencilik şirketi Luxor’un verilerine göre, haftalık ortalama hash rate 600,52 EH/s seviyesine ulaşmıştır. Yarılanma öncesinde bu değer 654 EH/s olup, kısa bir süreliğine 590 EH/s’ye düşmüştü.

Bitcoin madenciliğinin karlılığına yönelik önemli bir gösterge olan Bitcoin Hashprice Index, 19 Haziran itibarıyla 52 dolardır. Bu gösterge, bir petahash (PH/s) hesaplama gücü harcayan bir Bitcoin madencisinin günde yaklaşık 52 dolar kazanabileceğini ifade etmektedir.

Hash rate’in düşmesiyle birlikte, ABD’deki halka açık madencilik şirketleri iki aydır ağdaki paylarını artırmaktadır. JPMorgan’ın analistleri, Haziran ayında 14 büyük Amerikan madencilik şirketinin toplam hash rate içindeki payını %23,8’e çıkardığını belirtmektedir. Uzmanlar, bu artışı verimsiz özel madencilerin piyasadan çekilmesine bağlamaktadır.

Yeni Ekipmanların Kullanıma Sunulması

Yarılanmanın madencilerin blok ödüllerini yarıya indirmesinin ardından, ağın hash rate’i bir süre daha artmaya devam etti ve 25 Mayıs’ta 658 exahash (EH/s) ile rekor seviyeye ulaştı. Bu durum, zaten yoğun olan sektörde karlılığın düşmesine neden oldu. Hash rate artışının başlıca sebepleri arasında yeni kripto para madenciliği ekipmanlarının kullanıma sunulması yer almaktadır.

Yaz Aylarında Madencilerin Karşılaştığı Zorluklar

Blockware Intelligence analistleri, madencilik çiftlikleri için temel sorunun ısının azaltılması olduğunu belirtiyor. ASIC cihazları, uygun soğutma önlemleri olmadan çok yüksek sıcaklıklara ulaşabilen büyük, güçlü bilgisayarlardır. Sıcaklığın artması, ekipmanın aşırı ısınmasına ve soğutma maliyetlerinin artmasına yol açmaktadır.

Durum, klima kullanımı nedeniyle ev tüketicilerinden gelen elektrik talebinin artmasıyla daha da kötüleşmektedir. Bu, madencilerden elektrik enerjisinin yeniden dağıtılmasına ve operasyonlarını azaltmalarına neden olmaktadır.

Madencilik Operasyonlarının Azalması

“Birçok kripto para madencilik şirketi, ekipmanın aşırı ısınması ve konut sektöründeki elektrik tüketiminin artması nedeniyle yaz aylarında operasyonlarını kısmen durdurmak zorunda kalıyor,” diyor Blockware Intelligence uzmanları. Madencilerin yaz aylarında karşılaştığı bu tür zorluklar, Bitcoin ve diğer kripto para ağlarının hash rate’inde geçici bir düşüşe yol açabilir.

Hash rate düşmeye devam ederse, bu hafta madenciler Bitcoin madenciliğinin zorluğunda bir ayarlama bekleyebilir,” diye ekliyor Luxor Hashrate Index’in içerik ve araştırma müdürü Colin Harper. “Bu, madencilerin lehine olabilir,” diye de belirtiyor Harper.