ABD Hazine Bakanlığı: NFT’ler Suç Gelirlerinin Aklanmasına Katkı Sağlıyor

Bakanlık, değiştirilemez tokenler (NFT) endüstrisinin durumunu değerlendirdi ve bu varlık sınıfı için özel kurallar geliştirmesi adına denetleyici kurumlara tavsiyelerde bulundu: “Değerlendirme, koleksiyon tokenlerinin dolandırıcılık şemalarında kullanılmaya çok yatkın olduğunu ve hırsızlığa karşı savunmasız olduğunu gösteriyor. Ancak, dolandırıcıların aksine teröristler tarafından NFT’lerin kötüye kullanıldığına dair çok az kanıt bulunmuştur.”

Bakanlık, en bilinen dolandırıcılık şemaları arasında sahte NFT satışlarını ve rug pull (halı çekme) olaylarını belirtti. Rug pull, proje yaratıcılarının projeyi geliştirmekten vazgeçip yatırımcıların fonlarıyla kaybolmalarıdır.

Suçlular, NFT pazar yerlerinde doğrulama eksikliğinden yararlanarak NFT satışı sırasında fikri mülkiyet haklarını ihlal etmekte ve kasıtlı olarak tokenlerin piyasa değerini şişirmektedirler.

Hazine Bakanlığı, yasama organlarına değiştirilemez tokenler endüstrisinin şeffaflığını sağlamak için en kısa sürede düzenleyici mevzuatlar geliştirmeyi önermektedir.

Daha önce, Amerikan eğitim platformu Preply’nin anket sonuçları, kripto para yatırımcılarının %60’ının blok zinciri teknolojisinin temellerini anlamadığını göstermişti.