ABD İşgücü Piyasası Yavaşlıyor: Bu Bitcoin’e Yardımcı Olur mu?

ABD’deki işgücü piyasasının zayıflaması, Bitcoin fiyatının yükselmesi için bir katalizör olabilir, ancak Bitcoin-ETF’lerine yönelik fon akışı, üst üste üçüncü hafta da negatif kalmaya devam ediyor.

Bitfinex borsasının türev ürünler departmanı başkanı Jag Kooner’a göre, ABD’nin dünyanın en büyük ekonomisinde işgücü piyasasının yavaşlaması ve işsizliğin artması, Bitcoin ve diğer riskli varlıkların fiyatı üzerinde olumlu bir etki yaratabilir.

ABD’deki işsizlik oranı %4,1’e yükselerek beklenen %4,0’ı aştı ve Aralık 2021’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. 5 Temmuz tarihli Çalışma İstatistikleri Bürosu verilerine göre, Haziran ayında ABD ekonomisi 206.000 yeni iş ekledi. Bu rakam, öngörülen 191.000’in üzerinde olsa da, Mayıs ayındaki 272.000’den (daha sonra 218.000’e revize edildi) önemli ölçüde düşüktü.

Eğer istihdam raporu beklenenden daha zayıf bir iş büyümesi gösterirse, bu, gelecekteki faiz indirimi beklentilerini artırabilir ve bu da Bitcoin fiyatını potansiyel olarak artırabilir çünkü yatırımcılar parasal gevşeme politikası öncesinde alternatif varlıklar arayacaklardır,” dedi Kooner.

Bitcoin fiyatı bir aydan fazla bir süredir düşüş trendinde, kilit seviye olan 60.000 doların altına geriledi. 5 Temmuz’da Bitcoin %10’dan fazla düşerek 53.000 dolara, son 4 ayın en düşük seviyesine indi. Cryptovizor kripto para tarayıcısına göre, Bitcoin en son bu seviyede Şubat 2024’te işlem görmüştü.

Bazı tüccarlar boğa döngüsünün sona erdiğinden korkarken, Blockstream’in kurucusu ve CEO’su Adam Back gibi diğer analistler, mevcut düzeltmenin Bitcoin’in önceki düşüşleriyle karşılaştırılabilir olduğunu düşünüyorlar. “Önceki boğa rallileri de yarım düzine -%30 düşüşe sahipti. Şu anda yaklaşık -%26’dayız,” diye yazdı 4 Temmuz’da sosyal medya platformu X’te.

ABD’deki spot Bitcoin-ETF’lerine yönelik kurumsal girişler de geride kalıyor. Amerikan ETF’leri, üçüncü hafta üst üste net fon çıkışı yaşama yolunda ilerliyor ve bu çıkış, Farside verilerine göre, 315 milyon doları aşmış durumda. 

ABD İşgücü Piyasası Yavaşlıyor: Bu Bitcoin'e Yardımcı Olur mu?

 

ABD bitcoin-ETF’deki fon akışı dinamikleri. Kaynak: Farside

Kooner’a göre, işgücü piyasasındaki zayıflama faiz oranı indirim beklentilerini artırırsa, Bitcoin-ETF’lerine yönelik fon akışı artabilir. “Ancak, önemli girişler daha geniş piyasa duyarlılığına ve risk alma eğilimine bağlı olacaktır,” dedi.