Ağ Etkinliğinin Artması, Bitcoin’in 63.200 Dolara Yükselmesine Neden Oldu

Bitcoin (BTC) fiyatı, 2 Temmuz Salı gecesi ağ etkinliğinin artmasıyla 63.200 dolara kadar yükseldi.

Santiment şirketi, günlük olarak işlemlere katılan adres sayısının mayıs başından bu yana en yüksek seviyeye ulaşarak 781.240 olduğunu tespit etti.

Ağdaki aktif adres sayısının artması genellikle bir boğa trendinin yaklaştığını işaret eder. Haftalık bazda bitcoin %6,5 oranında arttı. Önceki günün ortalama günlük işlem hacmi yaklaşık 26 milyar dolara yaklaştı.

Kaiko analistleri, BTC’nin oynaklığının önümüzdeki haftalarda muhtemelen zayıflayacağını belirtti. Bu, spot fonlar ETF aracılığıyla kripto para birimine giren kurumsal yatırımcıların, bitcoin’in fiyat dalgalanma aralığını artırmamaya çalışmalarıyla ilgilidir.

Yatırım şirketleri, dijital para biriminin oynaklığının diğer geleneksel varlıklarla karşılaştırılabilir olmasını istiyor. Bitcoin’in büyük dalgalanma amplitüdü büyük sermaye için riskler oluşturur, bu nedenle stabilizasyona etkisi olur, diye vurguladı uzmanlar. Ayrıca, ABD pazarına yönelik spot kripto fon ETF’lerinin çıkışından sonra, bitcoin’in oynaklığının sadece %40 olduğunu belirttiler.

2021 ve 2022 yıllarında bu gösterge, COVID-19 pandemisi sırasında ve Terra ekosisteminin çöküşü ile FTX borsasının çöküşü sırasında periyodik olarak %100’ün üzerine çıktı. BTC oynaklığı 2023’ün başından beri zayıflıyor. Geçen yıl ocak ayından bu yana %50’nin altında kaldı ve bu, sanal para biriminin kurumsal yatırımcılar için çekici bir varlık sınıfı olarak yavaş yavaş olgunlaştığını gösteriyor.