Aktivistler İsviçre Ulusal Bankası rezervlerine bitcoin eklenmesini önerdi

Kripto para birimlerini destekleyen bir insan hakları grubu, İsviçre Ulusal Bankası’na (SNB) bir çağrı hazırladı. Yerel basında, kuruluştan yapılan bir açıklamaya dayanılarak, yönetim kurulu üyelerini bankanın hazinesine altınla birlikte bitcoin de eklenmesi gerektiğine ikna etmeyi planladığı bildirildi.

İsviçre gazetesi Neue Zürcher Zeitung’un haberine göre aktivistler fikirlerini 26 Nisan 2024’te SNB komitesinin toplantısında sunacaklar. İnsan hakları grubu, kripto para biriminin bankanın döviz rezervlerinin bir parçası olması gerektiğine inanıyor. Bitcoin destekçilerine göre devletin bağımsızlığını ve tarafsızlığını güçlendirecek.

“İsviçre, Bitcoin’i rezervlerine dahil ederek Avrupa Merkez Bankası’ndan bağımsızlığını ilan edecek. Ayrıca böyle bir adım tarafsızlığımızı güçlendirecektir” dedi Bitcoin Suisse yönetim şirketi başkanı Lucius Meisser.

Bu, Bitcoin destekçilerinin kripto varlıklarının SNB hükümet rezervlerine entegrasyonunu ilk kez savunmuyor. 2022’de bir savunuculuk grubu, bankanın Alman devlet tahvilleri yerine 1 milyar İsviçre frangı (yaklaşık 1,1 milyar dolar) değerinde bitcoin satın almasını önerdi.

Kasım 2023’te Santander Private Banking’in İsviçre’deki müşterileri için kripto varlık ticaretini başlattığını da belirtmek gerekir. Birkaç ay sonra başka bir Taurus bankası bu ülkede tokenize edilmiş türev ticareti yapma izni aldı.