Amerikan Şirketi Ethereum’u Menkul Kıymet Olarak Tanımladı

 

Prometheum Capital, dijital varlıklarla ilgilenen bir Amerikan şirketi, Ethereum’u (ETH) saklama hizmetlerini başlattı. Böylece Ethereum’un bir menkul kıymet olarak değerlendirildiği ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) denetimi altında olduğu söylenebilir.

İlk olarak Prometheum, bu hizmeti 2024’ün 1. çeyreğinde sunmayı planlıyordu. Şirket yönetimi, kripto para birimlerini saklama programları için ilk dijital varlık olarak Ethereum’u (ETH) seçti. Ancak ürünün piyasaya sürülmesi bugün duyuruldu. Bir grup işletme ile birlikte, kastodi hizmetlerinin Haziran 2024’te başlatılmasına karar verildi.

Prometheum’un Co-CEO’su Aaron Kaplan, işlem yapmanın organizasyon müşterilerine bu çeyreğin sonuna kadar sunulacağını belirtti. “Bu, dijital varlıkların yatırım sözleşmesinin menkul kıymetler yasalarına uygun olarak saklandığı ve ele alındığı ilk durumdur,” dedi uzman.

Şirketin hedef müşterileri arasında varlık yönetimi şirketleri, hedge fonlar, bankalar ve kayıtlı yatırım danışmanları da bulunmaktadır. 2024 yılında, şirket ayrıca hizmet yelpazesini genişletmeyi ve bunlara perakende kullanıcıların erişimini açmayı planlamaktadır.

Geçen yıl Aralık ayında Finansal Endüstri Düzenleme Kurumu (FINRA), Prometheum’a özel bir broker-dealer lisansı aracılığıyla kripto para temizleme ve hesaplama hizmetleri sunma izni verdi. Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ise Prometheum’a benzer bir izin verdi Mayıs 2023’te.

SEC’den lisans alan Prometheum, kripto endüstrisi üyelerinin öfkesini çekti. Çoğu, altcoin’lerin menkul kıymetler olarak değerlendirilmemesi gerektiğini düşünüyor.

SEC sürekli olarak kripto borsalarını kurumda kayıt ettirmeleri konusunda uyarıyor. Geçen yıl, kuruluş, Coinbase, Binance ve Kraken’i kayıtsız ticaret platformları, brokerler, bayiler ve temizleme evleri gibi hareket ettikleri iddiasıyla suçladı. Endüstri temsilcileri ise SEC’de lisanslama sürecini geçmenin neredeyse imkansız olduğunu söylüyor.