Analist, ABD’deki Seçim Öncesi Tartışmaların Ardından SOL-ETF Onay Şansının Arttığını Söyledi

ABD’deki seçim öncesi tartışmaların ardından Solana—ETF onaylanma şansının önümüzdeki 12 ay içinde arttığını belirten Bloomberg analisti Eric Balchunas, bu durumun ABD başkanının değişme olasılığıyla yakından ilişkili olduğunu söyledi. Analist, her iki ihtimalin de dünden daha yüksek olduğunu ifade etti.

VanEck’in SEC Başvurusu ve Beklentiler

Balchunas, aracın kayıt tarihleri hakkında kesin bir bilgi vermekten kaçınarak, henüz “çok erken” olduğunu belirtti. Konunun gündeme gelmesine neden olan olay, VanEck’in 27 Haziran’da SEC’ye Solana tabanlı bir borsa yatırım fonu (ETF) başvurusu yapmasıydı. VanEck, Ocak ayında onaylanan 11 BTC-ETF’nin birinin ihraççısıdır.

Joe Biden ve Donald Trump arasındaki tartışmalar öncesinde Balchunas, mevcut koşullarda SOL-ETF kaydının yapılmasını beklememek gerektiğini, çünkü bu kripto para birimine dayalı vadeli işlem borsa yatırım fonlarının olmadığını ifade etmişti.

Başkanlık ve SEC Liderliği Değişiminin Etkisi

Uzman, yeni bir başkan ve SEC başkanının değişmesinin durumu değiştirebileceğini belirtti. Balchunas, “Komisyonun başında Hester Peirce veya ona benzer birinin olduğunu hayal edin,” dedi. Variant Fund Baş Hukuk Müşaviri Jake Chervinsky, meslektaşını destekledi ve Peirce’nin menkul kıymetler ve borsalar yasasını yorumlama biçiminin Solana-ETF ihraççıları için daha elverişli olacağını belirtti.

Diğer Uzman Görüşleri

Cinneamhain Ventures’ın ortağı Adam Cochran, bu görüşe katılmadı ve VanEck’in ETF belgelerini sunmadan önce Solana’nın öngörülen statüsünü netleştirmenin daha mantıklı olacağını söyledi.

SEC, daha önce Binance ve Coinbase’e karşı açtığı davalarda Solana’yı bir menkul kıymet olarak nitelendirmişti. Haziran ayında dijital varlık yöneticisi 3iQ, Kanada’da staking ödülü alma seçeneği (yıllık %6-8) ile ilk Solana-ETF kaydı için başvuruda bulundu. Matrixport’un kurucu ortağı Daniel Yan, varlığın bir sonraki borsa yatırım fonu adayı olma olasılığını daha önce dile getirmişti. Standard Chartered Araştırma Bölümü Başkanı Geoffrey Kendrick de 2025’te SOL üzerinde bir ETF çıkacağını öngörmüştü. Ripple CEO’su Brad Garlinghouse ve Galaxy Digital CEO’su Mike Novogratz da benzer görüşleri paylaştı.

GSR, Solana’nın ETF’nin başlatılması durumunda büyüme potansiyelini değerlendirdi.