Arbitrum ekibi test ağında BOLD protokolünü başlattı

İkinci katman Ethereum ağı Arbitrum’un geliştirilmesinin arkasındaki şirket olan Offchain Labs, test ağında BOLD anlaşmazlık çözüm protokolünü devreye aldı.

“BOLD, Arbitrum’un mevcut dolandırıcılık önleme mekanizmasının, anlaşmazlıklara ilişkin sabit bir üst sınır ve yeni bir hepsine karşı anlaşmazlık planı aracılığıyla bir uzantısıdır. Protokol, dürüst bir tarafın Arbitrum durumunu koruyabilmesini ve saldırganlara karşı kazanabilmesini sağlıyor” açıklamasında bulunuyor.

Geliştiriciler BOLD’un gecikme saldırılarına karşı dayanıklı olduğunu belirtti. Bu, Arbitrum One ve Nova için bir dizi izin verilen doğrulayıcıya gerek olmadığı anlamına gelir.

Protokol, baharın sonlarında Arbitrum Sepolia’ya dağıtılmadan önce “titiz testlerden ve denetimlerden” geçecek. Geliştiriciler, DAO tarafından onaylandıktan sonra çözümün “2024 yazında” ana ağda görünebileceğine inanıyor.

Offchain Labs, “Bu tarihler ön hazırlıktır ve oylama ve denetim sonuçları da dahil olmak üzere bir dizi faktöre bağlı olacaktır” diye vurguladı.

Mart ayında Arbitrum geliştiricilerinin Atlas olarak da bilinen ArbOS güncellemesini aktif hale getirdiğini de hatırlatalım. Yükseltme, L2’den Ethereum ana ağına veri aktarımının maliyetini azaltmak için tasarlanan BLOB işlemlerine destek ekledi.