Arjantin sıkı gaz kullanarak Bitcoin madenciliğini başlatırıyor

Genesis Digital Assets Limited (GDA), YPF Luz ortaklığıyla Arjantin’de, kullanılmayan gazı enerji kaynağı olarak kullanan yeni bir Bitcoin madenciliği operasyonu başlattı. Forbes’un haberine göre, GDA için Latin Amerika’da bir ilk olan bu girişim, çevresel etkiyi azaltırken, kullanılmamış gaz kaynaklarından para kazanmayı hedefliyor.

Operasyon, Neuquén eyaletindeki Bajo del Toro termik santralinde, toplam 7 MW kapasiteye ve 1 MW rezerv kapasitesine sahip 1.200 Bitcoin madencilik tesisini işletmek üzere tasarlandı. Bu düzenleme, normalde atmosferde yakılacak olan gazın kullanımına izin vermekle kalmıyor, aynı zamanda Arjantin’in iç ihtiyaçlarını karşılamak için gereken elektrik arzının seviyesini de azaltmıyor.

Proje, ülkelerin yüksek enflasyon gibi ekonomik sorunlara çözüm olarak kripto para birimlerinin potansiyelini giderek daha fazla kabul ettiği Orta ve Güney Amerika’daki daha büyük bir eğilimin parçası. Özellikle Arjantin, uygun elektrik fiyatları, kalkınma potansiyeli ve sürdürülebilir enerji kaynaklarına bağlılık sayesinde kripto para birimi işlerinin genişlemesi için ideal bir ortam sağlayarak bu tür yeniliklerin merkezi haline geldi.