Arthur Hayes: “Yen Zayıflarsa Bitcoin’in Fiyatı 1 Milyon Dolara Yükselecek”

 

BitMEX kripto para borsasının kurucu ortağı Arthur Hayes, Bitcoin’in küresel bir varlık haline geldiğini ve değerinin, diğer fiat para birimleriyle birlikte küresel siyasi ve makroekonomik dinamiklerden etkilendiğini düşünüyor.

Arthur Hayes, “The Easy Button” adlı son analiz raporunda, mevcut yen zayıflığına ilişkin atılacak herhangi bir adımın ABD dolarının daha da değer kaybetmesine yol açacağını ve bunun sonucunda Bitcoin fiyatının artacağını vurguladı:

“Yen zayıflarsa, matematiksel tahminlerime göre Bitcoin’e olan girişler fiyatı 1 milyon dolara ve hatta belki daha da yukarı çıkaracak.”

Uzmanın görüşüne göre, yenin zayıflaması, Çin hükümetinin yuanı devalüe etmeye çalışmasına yol açabilir, böylece Çin’in ürünlerinin rekabet gücünü koruyabilirler. Yuanın zayıflaması durumunda, ABD’li üretim şirketleri zor bir duruma düşecek ve üretim tesislerini diğer ülkelere taşımak zorunda kalacaklar.

Arthur Hayes, ABD Federal Rezerv Sistemi’nin (Fed) basılan dolarları yene dönüştürmeye başlayabileceğini ve Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) bu fonları ulusal para biriminin ani değer kaybını önlemek için döviz piyasasında müdahaleler için kullanacağını öne sürdü.

Uzman, Fed’in yanlış adımlar atması durumunda doların rezerv dünya para birimi olarak hegemonyasının sona erebileceğini belirtti. Bu durumda, kurumsal yatırımcılar, ABD’de kayıtlı spot Bitcoin ETF hisselerini almaya başlayacak ve Bitcoin, kağıt paraların küresel değer kaybı karşısında en etkili varlık haline gelecek.

Arthur Hayes daha önce, önümüzdeki ayların kripto paralara yatırım yapmak için en uygun zamanlar olacağını ve sonbaharda piyasanın büyük bir büyüme yaşayacağını öngörmüştü.