Avrupa MiCA Nihayet Burada. ABD Nasıl Tepki Verecek?

Pazar günü, Avrupa Birliği’nin dijital varlıkları düzenleyen kapsamlı yasası yürürlüğe girecek. Kripto Varlık Piyasaları Düzenleme Sistemi sayesinde, Avrupa, diğer yargı bölgelerinin (ABD dahil) kaçındığı bir şeyi başardı: dijital varlık piyasasının yalnızca bir segmenti için değil, tamamı için yasal ve düzenleyici netlik sağlamak.

MiCA’nın Katkıları ve Etkileri

Büyük teknoloji girişimleri (Meta’nın Diem’i gibi) ve finansal piyasalara girişi, ya da kontrolsüz kripto para korkusu gibi nedenlerle, Avrupa’da son beş yıl, tutarlı bir politika gelişimiyle geçti. MiCA, dijital varlıklar ve gerçek ekonomi arasındaki sürekli bağlantıya derin bir etki yapacak ve bunu tipik Avrupa tarzında gerçekleştirecek. Dante Disparte — Circle’ın strateji direktörü ve küresel politika başkanı. Bu köşede ifade edilen görüşler yazarın kendisine ait olup, CoinDesk, Inc. veya sahipleri ve bağlı kuruluşlarının görüşlerini yansıtmaz.

Kripto Paraların İlk On Yılı

Kripto paraların ilk on yılı, dikkat çekici ve tekrar eden bir yükseliş ve düşüş döngüsüyle karakterize edildi ve bu da bu piyasayı benzersiz bir şekilde Amerikan yaptı. Sonuç olarak, ABD doları, dijital varlıkların (şu anda 150 milyar doları aşan stabilcoinlerin sürekli büyümesi sayesinde) fiyatlandırma ölçütü olmasının yanı sıra, internet finansının rezerv para birimi olarak da hizmet etmektedir. MiCA, bu sorunu çözmeyi hedefleyerek, euro cinsinden stabilcoinlere, yeni AB kuralları altında elektronik para tokenları olarak sınıflandırılacak olanlara, başarı şansı ve 441 milyonluk bir tüketici pazarı sunmaktadır.

MiCA’nın Koruyucu ve Egemenlik Yönleri

MiCA’nın bazı yönleri, hızlı gelişen kripto piyasalarındaki dolandırıcılık ve risklere karşı Avrupa tüketicilerini ve yatırımcılarını korumayı hedeflemektedir. Ancak, belirli bir ekonomik ve teknolojik egemenlik derecesi de bulunmaktadır. Offshore stabilcoinlerin, diplomatik olarak küresel stabilcoinler olarak adlandırılanların, MiCA çerçevesinde kabul edilmemesi bunun en belirgin örneğidir. Diğer para birimlerine bağlı stabilcoinler, Avrupa’da elektronik para lisanslama gerekliliklerine uymalıdır ve bu da ihtiyatlılık kuralları, mali suçlarla mücadele gereklilikleri ve diğer düzenlemelere uyumu gerektirir. Eğer stabilcoin ihraççısı diğer kripto hizmetleri sunuyorsa, ikinci bir lisans almalıdır – bu lisans dijital varlık hizmet sağlayıcısı (DASP), sanal varlık hizmet sağlayıcısı (VASP) veya kripto hizmet sağlayıcısı (CASP) olabilir. Bu gereklilik, dijital varlıkların korunması için temel bir uyum seviyesidir. Bu lisanslama gerekliliklerinin ötesinde, AB’de önemli bir varlığı olmayan amorf kripto şirketlerinin zamanı sona erdi.

Tüketici ve Pazar Koruması

MiCA, yalnızca iş yaratma ve ekonomik rekabetçiliği değil, aynı zamanda tüketici ve pazar korumasını da ele almaktadır. Lisanslı kuruluşlar, AB yargı yetkisi içinde hesap verebilir bir “akıl ve yönetim”e sahip olmalıdır ve bu sayede, tüm federasyon boyunca faaliyetlerini kamuoyuna açık AB düzenleyici uyumu sayesinde pasaportlama yapabileceklerdir. Ancak, ulusal düzeydeki düzenleyicilerin MiCA’ya uyumu sağlamak için kat etmesi gereken bazı yollar bulunmaktadır.

Stabilcoinler ve Kripto Düzenlemeleri

MiCA, bankacılık sektörüyle varoluşsal bağlantısı olan kripto için, yalnızca en ciddi oyuncuların hazır olduğu derin değişimleri işaret etmektedir. Örneğin, doların temel para birimi olduğu stabilcoin kategorisinde, MiCA, düzenlenmemiş veya uyumsuz tokenlerin nihayetinde listeden çıkarılacağı veya kriptoya erişiminin ciddi şekilde sınırlanacağı kötü şöhretli finansal uçurumu işaret etmektedir. Sebep basittir. Stabilcoinleri ek bir finansal ürün olarak görmek veya kripto kumarhanesinde bir poker çipi olarak görmek yerine, MiCA, stabilcoinleri uzun süredir var olan elektronik para kurallarına uygun hale getirmektedir. Bu nedenle, AB’de sunulan tüm stabilcoinler, elektronik para tokenları kurallarına uymalıdır. Bu, token sahibine, doğrudan ihraççıdan nominal değerde temel para birimini geri alma hakkı verir ki bu, dijital varlıkların birbirine bağlı değer zincirinde kolektif sorumluluğu ve tüketici korumasını artırmanın bir yoludur – cüzdandan borsaya ve nihayetinde ihraççıya kadar. Bu modeli, yalnızca adında Terra LUNA olan stabilcoinlerin çöküşünü engelleyemeyen amorf standartlar veya ihtiyatlı koruma eksikliği ile karşılaştırın. Eğer Terra LUNA, ABD’deki elektronik para eşdeğerine, yani eyalet para transferi yasalarına uysaydı, tüketiciler çöküşten daha iyi korunmuş olabilirdi.

MiCA’nın Etkileri ve Geleceği

AB’nin hakim modelinde, artık tüm düzenlenmiş stabilcoinler ortak bir düzenleyici seviyeye sahip olacak, bu da yalnızca rekabeti teşvik etmekle kalmayacak, aynı zamanda AB pazarında daha geniş bir karşılıklı değiştirilebilirlik ve uyumluluğa yol açacaktır. MiCA, kusursuz olmasa da, AB politikacıları, non-fungible tokenler (NFT), merkezi olmayan finans ve diğer alanlar gibi rejimdeki belirli boşlukları doldurabilecek potansiyel MiCA 2.0’ı zaten düşünüyorlar. MiCA, Avrupa’daki kripto katılımcılarına net kurallar sağlarken, Atlantik’in ABD tarafında eksik kurallar veya federal düzenleme eksikliği, sektörün gelişmesine izin vermiştir. Transatlantik teknolojik boşluk genişlemeli mi – yoksa ABD ve AB’nin önemli ortakları ortak bir dijital miras için mi çabalamalı?

ABD’nin Tepkisi ve Gelecek Senaryoları

ABD’nin dijital varlıklar konusunda AB’ye rekabetçi bir konum alması durumunda, tüm Kuzey Amerika’da gerçek bir “dijital varlıklar için NAFTA” görülebilir. Ancak, uzun vadeli alternatif, dijital varlıkların ortak demokratik değerleri bu gelişen pazarlarda pekiştiren ve geleceği şekillendiren bir transkontinental batı dijital varlıklar ittifakının oluşturulması olabilir.

Sonuç

Artık dünyada MiCA varken, ABD’nin harekete geçme ve finansal hizmetler düzenlemesi ve inovasyonunda dünya lideri olarak yerini teyit etme zamanı geldi.