Avukat, BAE’nin Yeni Kurallarında Kripto Para Ortamının Kötüleştiğini Gördü

Bir avukat olan Irina Khiver, BAE’deki güncellenmiş düzenlemelerin ülkede kripto para ödemelerini yasaklayabileceğini söyledi. 5 Haziran’da BAE Merkez Bankası (CBUAE) yönetim kurulu tarafından onaylanan stablecoin’ler üzerindeki gözetim ve lisanslama düzenlemelerine ilişkin değişikliklere atıfta bulundu. Belgeye göre, bu tür varlıklar dirhem ile desteklenmeli ve diğer para birimlerine bağlı olamaz.

Ona göre, bu durum aslında devlet sınırları içinde kripto para ile ödeme yapmanın yasaklanması anlamına geliyor.

CBUAE, dirhem cinsinden lisanslı ödeme token’ları veya şu anda mevcut olmayan kayıtlı yabancı ödeme token’ları olmadıkça dijital varlıkların kullanımını dışlıyor,” diye açıkladı. Khiver’e göre, bu yenilik ülkenin ticaret ve yatırımları destekleme konusundaki tutumuyla çelişebilir. Avukat ayrıca BAE’nin ekonomik ilkeleri ve yatırım akışı üzerindeki etkisi konusunda endişelerini dile getirdi. USDT’nin [fiilen yasadışı] Web3 ve kripto para işlemlerinin temelini oluşturduğunu belirtti. “Bu politika değişikliği, endüstri için daha az olumlu bir ortam yaratmak anlamına gelebilir, bu da BAE’nin dijital ekonomi konusundaki imajı ve hırsları için elverişli değildir,” diye vurguladı. Uzman ayrıca İsviçre’deki Crypto Valley Association gibi sektörel birliklerin eksikliğinden yakındı. “BAE’deki Web3 ve kripto para endüstrisinde birleşik bir sesin olmaması önemli bir eksikliktir. Mevcut birlikler dağınık ve genellikle sektörün çıkarlarını savunmak yerine anlaşmalar yapmak ve iş geliştirmek için platformlar olarak hizmet ediyor,” diye ekledi.

Khiver’in sözlerine göre, temsil eksikliği, “yeterince düşünülmemiş” ve BAE’deki Web3 ve kripto paraların gelişimine zarar verebilecek politikaya karşı duracak kimsenin olmadığı anlamına geliyor.

Hatırlanacağı üzere, Haziran 2024’te Paxos, yıllık %5 getiri sağlayan stablecoin USDL’yi tanıttı. “Stablecoin” çıkaran Paxos International, Abu Dabi Küresel Piyasalar Departmanı’nın bir parçası olan Mali Hizmetler Düzenleme Otoritesi tarafından BAE’de düzenlenmektedir.