Bahamalar Merkez Bankası Yerel Bankaları Sand Dollar Kabul Etmeye Zorunlu Tutacak

Bahamalar Merkez Bankası, tüm ülke ticari bankalarını dijital Bahama Sand Dollar’ı kabul etmeye zorlamayı planlıyor. Nedeni ise, bu ulusal para birimi formunun yerel halk arasında popülaritesinin düşmesidir. Merkez Bankası Başkanı John Rolle, ticari bankaların CBDC’yi popülerleştirebileceğini umuyor. Yeni düzenleme 2026 yılında yürürlüğe girecek. Merkez Bankası, özellikle devlet stablecoin’inin mobil ödemelerde kullanılmasını umuyor.

Sand Dollar, bankacılık hizmetlerine erişimi kolaylaştırmak amacıyla 2020 yılında başlatılmıştı. Reuters’in verilerine göre, şu anda Bahamalar’da dolaşımdaki paranın %1’inden daha azı Sand Dollar olarak bulunuyor. Ağustos 2023’te dijital cüzdanların doldurulması %75 düşerek 12 milyon dolara geriledi, oysa Ağustos 2022’de bu rakam 49,8 milyon dolarla zirveye ulaşmıştı.

Hindistan Rezerv Bankası’nın (RBI), dijital rupi denemeleri sırasında kullanıcılara ödüller sunmasının aksine, Bahamalar Sand Dollar’ın kullanımını teşvik etmek için finansal teşvikler sağlamayı planlamıyor. Aralık ayında Hindistan’da dijital rupi ile yapılan perakende işlemler bir milyona ulaşmıştı, ancak finansal teşviklerin kaldırılmasının ardından CBDC ile günlük işlem sayısı 100.000’e düştü.

2021 yılında, uluslararası şirket Mastercard, ödeme servisi Island Pay ile işbirliği yaparak Sand Dollar destekli bir banka kartı çıkardı. Bu sayede Bahamalar halkı, CBDC kullanarak mal ve hizmetler için ödeme yapabildi.