Banka Müşterileri, Bazı Dijital Varlık Hedge Fonlarının Bankasızlaştırıldığını Bildirdi

Son haftalarda, üç kişiye göre Customers Bank, bir dizi kripto hedge fonunu bankasızlaştırdı. 

Bir kişi, bu adımın büyük ölçüde ev içi işlerle ve pasif hesapların kapatılmasıyla ilgili olduğunu söyledi.

Dijital varlıkların etkisini sınırlamak için banka, kripto mevduatlarını toplam mevduatın %15’i ile sınırladı.

 

Customers Bank, Galaxy Digital (GLXY), Coinbase (COIN) ve Circle gibi kripto dünyasındaki en büyük isimleri de içeren bazı müşterilere bankacılık hizmetleri sunamayacaklarını bildirdi. Durumu bilen üç kişiye göre, bazı hedge fonlarına bu hizmetler artık verilemeyecek. Miktarın tam olarak ne kadar olduğu belirsizken, bir kişi “büyük miktarda fonun” dahil olduğunu söyledi. İkinci bir kişi, bu eylemin pasif hesapların kapatılmasını temsil ettiğini ve sektörde geniş çaplı bir bankasızlaştırma olmadığını belirtti. Üçüncü bir kişi ise, son haftalarda dijital varlıklar alanında finansal hizmetler sağlayan firmalarının, yeni sağlayıcılar arayan bir dizi fonla konuştuğunu bildirdi; muhtemelen müşterilerin hesaplarının kapatılması sonucu.

Bu son gelişme, geçen yıl Silvergate Bank ve Signature Bank’in çöküşünden sonra bazı kripto şirketlerinin ABD doları bankacılık sistemine erişimde karşılaştıkları zorlukları vurguluyor.

Pennsylvania, West Reading merkezli Customers Bancorp’a (CUBI) ait olan firma, sadece ABD doları ile çalışıyor, kripto para kabul etmiyor ve kripto faaliyetlerini desteklemek için kredi vermiyor. 100’den fazla dijital varlık şirketini içeren müşteri tabanına sahip olan firma, kripto müşterilerinin ABD doları cinsinden ödemeleri 7/24 gerçekleştirmelerine olanak tanıyan bir blockchain tabanlı ödeme platformu olan Customer Bank Instant Token (CBIT) sunuyor.

Customers Bank sözcüsü, bu politika hakkında yorum yapmaktan kaçındı ve sadece bankanın müşteri seçiminde titiz olduğunu belirtti. Kripto etkisini sınırlamak için banka, CBIT mevduatlarını sınırlamış ve bu platform, neredeyse anında ödeme sağlar ve hiçbir ücret almaz.

“Sık sık kamuoyunda CBIT dikeyinde %15 mevduat sınırımızı tartıştık,” dedi sözcü. “Bu sınırlama politikamızın bir sonucu olarak, anlaşılır bir şekilde yeni işlerde seçici davranıyoruz. Hizmet verdiğimiz her sektörde titiz bir inceleme yapıyor ve yalnızca yüksek seviyede müşterileri çekmeye çalışıyoruz. Dijital varlık endüstrisi bir istisna değil.”

İlk çeyrek sonunda toplam mevduatlar yaklaşık 18 milyar dolar olurken, CBIT katkısı yaklaşık 2 milyar dolar olmuştur.