Bankman-Fried Ailesi 100 Milyon Dolarlık Bağışların Sahiplenilmesiyle Suçlanıyor

FTX’in çöküşünün sonuçları, kripto borsasının kurucusu Sam Bankman-Fried’ın ailesini etkilemeye devam ediyor. Şu anda Amerikan hapishanesinde cezasını çeken eski CEO’nun ebeveynleri, 100 milyon dolarlık bağışların yasa dışı bir şekilde dağıtılmasına katılmakla suçlanıyor.

Daha önce bilinmeyen e-postalara göre, iflas eden kripto borsasının yöneticilerinin politikacıları finanse etmek için kullandıkları fonlar, FTX müşterilerinin hesaplarından yasa dışı bir şekilde alınmış olabilir.

Başkasının adına para kullanma anlamına gelen “sahte bağışçı” şemasının, o dönemde Stanford Üniversitesi’nde hukuk profesörü olan FTX kurucusunun babası Joe Bankman tarafından geliştirildiği iddia ediliyor.

Sam’in annesi Barbara Fried, Mind the Gap komitesinin kurucu ortağıydı ve bağışları çeşitli siyasi gruplar arasında dağıtıyordu. Eski CEO’nun kardeşi Gabriel Bankman-Fried, kullanıcıların hesaplarından yasa dışı bir şekilde alınmış olabileceği iddia edilen fonları pandemi önleme fonlarına bağış yapmak için kullandı. Tüm bu fonlar, 2022 ABD seçimlerini etkileyebilir.

Eski Federal Seçim Komisyonu Başkanı David Mason, yayınlanan kanıtları ikna edici buldu. Ancak Joe Bankman, bu suçlamalara yanıt olarak, “seçim kampanyası finansmanında herhangi bir ihlalden haberi olmadığını” söyledi.