Belçika’da Kripto Dolandırıcılık Vakaları %44 Arttı

Belçika Mali Hizmetler ve Piyasalar Kurumu (FSMA), yılın ilk yarısında dijital varlıklarla ilgili dolandırıcılık vakalarının geçen yılın Ocak-Haziran dönemine göre %44 arttığını bildirdi.

Kripto para dolandırıcılıkları, kuruma gelen şikayetlerin yaklaşık yarısını oluşturuyor. Dolandırıcılar, daha önce herhangi bir şemada para kaybetmiş kurbanlarla sistematik olarak iletişime geçerek kayıplarını telafi etmeyi teklif ediyor. Bu tür şikayetlerle FSMA’ya başvuran insan sayısı, 2023’ün aynı dönemine göre ilk altı ayda %59 arttı.

FSMA’ya kripto para dolandırıcıları hakkında gelen şikayetlerin sayısı önemli ölçüde arttı. 2024’ün ilk altı ayında, FSMA tüketicilerden yasa dışı faaliyetler hakkında 1332 bildirim aldı. 2023’ün ilk yarısında ise bu sayı 925’ti, diye duyurdu düzenleyici kurum.

Şikayetlerin yarısından fazlası (%52,3) sahte kripto para şemalarında veya kredi dolandırıcılarında para kaybeden kişilerden geldi. Diğerleri ise FSMA’dan yasa dışı faaliyetler veya şüpheli piyasa katılımcıları hakkında bilgi talep etti, ancak şüpheli projelere para yatırmamıştı.

Birkaç yıl önce Belçika, bitcoin işlemlerini sınırlamayı önerdi ve FSMA, hükümeti kripto para düzenleme kurallarını hızla geliştirmeye çağırdı.