Biden, Kripto Varlıkların Muhasebesi ile İlgili SAB 121 Tasarısının İptalini Veto Etti

Veto Kararı

ABD Başkanı Joe Biden, SAB 121 kılavuzunun iptali kararını veto hakkını kullanarak engelledi. Daha önce, muhasebe bülteninin iptali kararı Temsilciler Meclisi ve Senato tarafından onaylanmıştı. SAB 121, bankaları müşterilerin dijital varlıklarını bilançolarında göstermeye mecbur kılıyor.

Beyaz Saray Açıklaması

ABD Başkanı Joe Biden, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) SAB 121 bülteninin iptali tasarısını veto etti. Daha önce yayımlanan düzenleyici belge, kripto para saklayan firmalar için muhasebe standartlarını belirlemektedir.

 

Biden, Kripto Varlıkların Muhasebesi ile İlgili SAB 121 Tasarısının İptalini Veto Etti

 Belge metni, Joe Biden yönetimi tarafından yayımlandı. Kaynak: The White House.

 

 

Biden’ın Açıklaması

ABD Başkanı, yatırımcıların refahını tehlikeye atacak bir kararı desteklemeyeceğini belirtti. Joe Biden, “SEC çalışanlarının dikkatli kararını değiştirmek, Komisyonun muhasebe uygulamaları üzerindeki daha geniş yetkilerini zayıflatma riski taşıyor,” dedi. Biden, kripto para alanındaki yeniliklerin potansiyel faydalarından ve fırsatlarından yararlanmak için tüketici koruma önlemlerinin gerekli olduğunu ekledi.

Arka Plan

Mayıs 2024’te, Temsilciler Meclisi ve Senato, Personel Muhasebe Bülteni (SAB 121) iptali için oy kullandı. Temsilciler Meclisi’nde, SEC’in kılavuzunu iptal etmek için 182’ye karşı 228 oy verildi. Tasarı, daha fazla inceleme için Senato’ya gönderildi. Senatörler, SAB 121’in iptali kararını 60 oyla desteklediler. Bu haberin ardından, Senatör Cynthia Lummis, kişisel sayfasındaki profil fotoğrafını “laser eyes” efekti ile değiştirdi, bu efekt Bitcoin maksimalistlerinin simgesidir.

Geçen yıl, bu bülten bankaların dijital varlıkları koruma kapasitelerini engelleyebileceği endişesiyle tartışmalara neden olmuştu. SAB 121, kripto para saklayan firmaların müşterilerinin kripto varlıklarını bilançolarında yükümlülük olarak kaydetmelerini gerektiriyor. SEC, SAB 121’in “personel için bağlayıcı olmayan bir kılavuz” olduğunu ve yatırımcılar için bilgi açıklama önlemlerini güçlendirdiğini belirtti. SEC temsilcisi, “Tekrar tekrar gördük ki, kripto firmaları başarısız oluyor ve müşterileri iflas mahkemesi sırasına giriyor. Bilgi açıklama, yatırımcılara kripto varlık saklayıcıları tarafından alınan risk seviyesini değerlendirme imkanı verir,” dedi.

Topluluk Tepkisi

Blockchain Association adlı savunma grubu, Biden’ın bu kararından dolayı hayal kırıklığına uğradıklarını belirtti. Digital Chamber yöneticisi Cody Carbone, ABD Başkanının vetosunu “yeniliklere ve finansal özgürlüğe bir tokat” olarak nitelendirdi. Ripple CEO’su Brad Garlinghouse da bu karara ilişkin görüşlerini paylaştı.

SAB 121, bankaları müşterilerin dijital varlıklarını bilançolarında göstermeye mecbur kılıyor. Bu noktaya özellikle dikkat çeken SEC Komiseri Hester Peirce, ajansı eleştirdi.