Bilim insanları: Kripto etkileyicilerinin yatırım değeri sıfır veya negatif

 

Harvard Business School, Indiana University Business School ve Texas A&M University’den bilim adamlarının ortak çalışmasının sonuçları, popüler kripto fenomenlerinin tweetlerinin uzun vadeli yatırım değerinin yalnızca sıfıra yönelmekle kalmayıp aynı zamanda fon kaybına da yol açabileceğini gösterdi.
Üç eğitim kurumundan uzmanlardan oluşan bir ekip, kripto topluluğundaki en popüler ve etkili 180 kişi adına X ağındaki yaklaşık 36.000 gönderiyi analiz etti. Yayın çalışması Aralık 2022’de sona eren iki yıllık bir dönemle sınırlıydı ve 1.600’den fazla dijital varlığı kapsıyordu.

Etkileyicilerin kripto para birimine yatırım yapma konusundaki tavsiyelerinin ortalama olarak kârsız olduğuna dair güçlü kanıtlarımız var. Bu, düzenleyicilerin sosyal medyanın perakende yatırımcıları yanıltabileceği yönündeki endişelerinin meşru olduğunu doğruluyor. Genel kripto pazarının büyük bir bölümünü temsil eden ve mali kayıpların mali ve sosyal açıdan özellikle yıkıcı olabileceği kişiler. Bilim adamlarının vardığı sonuç, kripto para biriminin geleceği viral tweetler üzerine inşa edilemez ve dijital varlıklara bilinçli yatırım yapmak aya doğru bir koşu değil, uzun bir maratondur” diyor.

Bilim insanları şunu belirtiyor: Etkili blog yazarları kamuoyunun ilgisini çekmekle ve markalarla entegrasyondan elde edilecek gelirle ilgileniyor, sosyal platformlar da reklam gelirlerinden payını alıyor. Aynı zamanda, sürecin her iki tarafı da hızlı kar elde etmekle ilgileniyor ve kendilerine yararlı tavsiyeler yayma hedefi koymuyor.

Bu eğilim en çok, X’te çok sayıda abonesi olan, kendini kripto uzmanı ilan eden kişiler arasında belirgindir. Bu kişiler aktif olarak kamuoyunun duyarlılığını kullanır, heyecan yaratır ve satın alma tavsiyeleri verir, bu da bilgisiz yatırımcıların manipülasyon ve yanlış bilgi olasılığını akla getirir. Araştırmanın en rahatsız edici bulgularından biri, bu tür finansal tavsiyelerin uzun vadeli önemli olumsuz getirileriydi.

Örneğin, uzun vadede, tanıtım amaçlı bir tweet gönderildikten 10 ve 30 gün sonra elde edilen ortalama kümülatif getiri sırasıyla %-2,24 ve %-6,53’tür. Kaba bir tahmin, eğer bir kişi tweet tarihinde ilk 100’de yer almayan bir kripto para birimine 1.000 $ yatırım yaparsa ve ardından otuz gün boyunca elinde tutarsa, bunun 79 $ (%7,9; yıllık %62,8) kayıpla sonuçlanacağını gösteriyor. ).

Dolayısıyla kar elde etmenin tek yolu, tweet yayınlandıktan kısa süre sonra pozisyondan çıkmaktır. Ancak bu strateji, yetersiz piyasa likiditesi ve kripto para birimi projesinin yapay sınırlamaları nedeniyle her zaman uygulanabilir olmayabilir.

Ocak ayında bilgi güvenliği şirketi SlowMist’ten uzmanlar, gözlemlerine göre X ağındaki kripto para proje hesaplarının yayınları altındaki yorumların yaklaşık %80’inin çeşitli saldırganlara ait olduğunu bildirdi.