Binance, BNB Chain’de 13,4 Milyon Hesabın Spam İşlemlerini Kötüye Kullandığını Buldu

 

En büyük kripto para borsası Binance’in siber güvenlik uzmanları, dolandırıcılık amaçlı sözde spam işlemlerinde kullanılan adresleri belirlemelerine olanak tanıyan bir algoritma geliştirdi. Tanımlanan hesaplar Web3 HashDit ortak şirket veritabanına dahil edilir. Algoritmayı kullanarak BNB Chain’de 13,4 milyon, Ethereum’da ise 1,68 milyon hesap tespit etmek mümkün oldu.

Binance uzmanları, “Kullanıcıları dolandırıcılara para göndermeden önce uyarmaya yardımcı olan virüslü adresleri tespit etmek için bir yöntem geliştirdik” diye güvence verdi.

Spam işlemlerinin özü, kurbanın düzenli olarak transfer yaptığı adreslerden birkaç karakter farklı olan adreslerden (örneğin, para yatırmak için olağan değişim adresi veya ikinci cüzdan). Kurban, farkında olmadan saldırganlardan gelen transferin geldiği adresi kopyalar ve bunu para göndermek için kullanır.

Binance’in algoritması, öncelikle sıfıra yakın değere sahip işlemler veya düşük değerli tokenlar gibi şüpheli transferleri tespit ederek sahte adresleri tespit ediyor. Araç daha sonra bunları potansiyel kurbanların adresleriyle eşleştiriyor ve bu da saldırganların hedeflediği cüzdanların tespit edilmesini mümkün kılıyor.

Trust Wallet gibi kripto para hizmetleri, müşterileri sahte bir adrese transfer etmek üzere olduklarında uyarmak için Web3’ün HashDit programlama arayüzünü kullanıyor.

Binance siber güvenlik uzmanları, bir tüccarın birkaç hafta önce 68 milyon dolar değerindeki 1155,2 WBTC’yi kaybetmesinin ardından algoritmayı geliştirmeye başladı. Saldırgan, kurbanı başka bir adrese para göndermesi için kandırmak için spam işlemlerini kullandı.

Daha önce, Hong Kong Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu (SFC), yatırımcıları aldatmak için Elon Musk’un derin sahtekarlıklarını kullanan Quantum AI adlı sahte bir kripto para birimi ticaret platformunun ortaya çıktığını duyurdu.