Binance İlk Kez Yönetim Kurulunu Oluşturuyor

Aynı isimli kripto para borsasını işleten Binance Holdings, şirket yöneticileri ve bağımsız üyelerden oluşan yedi üyeli bir yönetim kurulu oluşturdu.

Binance web sitesine göre şirketin yönetim kuruluna artık Barbados’un Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) eski Büyükelçisi Gabriel Abed başkanlık ediyor. Yönetim kurulunda ayrıca Binance CEO’su Richard Teng, Binance kurucu ortağı Haina Chen, Bayview Acquisition Corp CEO’su Xin Wang, Gojo & Company yönetici ortağı Arnaud Ventura, Roger Wang ve Rock He yer alıyor.

Yönetim kurulunun oluşumu, Teng’in Kasım 2023’te bölgesel pazarların başkanlığından CEO’luğa geçmesinden bu yana Binance’in liderliğinde muhtemelen en büyük değişikliklerden biri olacak. Eski Binance CEO’su Changpeng “CZ” Zhao, ABD yetkilileriyle yapılan anlaşmanın bir parçası olarak hemen hemen aynı dönemde CEO’luktan istifa etti.

ABD Adalet Bakanlığı, Hazine ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu ile yapılan anlaşmanın bir parçası olarak Binance, 4,3 milyar dolar para cezası ödemeyi kabul etti ve Zhao, etkili bir karşı önlem programını uygulamadaki başarısızlığıyla ilgili bir suçlamayı kabul etti. Bir kripto borsasında para aklama. Zhao’nun 30 Nisan’da cezalandırılması bekleniyor ve Binance hâlâ ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun yaptırım davasıyla karşı karşıya.

2017 yılında Çin’de kurulan Binance, şirketin operasyonlarını ve personelini büyük ölçüde merkezi olmayan bir yapıda tutan Zhao’nun liderliğinde dünyanın en büyük kripto borsalarından biri haline geldi. Şirket, Orta Doğu ve Kuzey Afrika operasyonları için BAE’de, Avrupa faaliyetleri için ise Fransa’da faaliyet göstermektedir.

Binance’in ABD yetkilileriyle yaptığı anlaşma, şirketin bağımsız üyelerden oluşan bir yönetim kurulunun yanı sıra uyum ve denetim komiteleri oluşturmasını gerektiriyordu. Aralık 2023’te Teng, yönetim kuruluna rapor vermeyi planladığını söyledi.