Binance Research: Kripto para piyasası kapitalizasyonu %16,3 arttı

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’in araştırma bölümü, Mart 2024 sonuçlarına dayanarak kripto para piyasasındaki duruma ilişkin bir rapor yayınladı.
Binance Research raporuna göre, kripto para piyasasının piyasa değeri ay boyunca %16,3 arttı.

Spot Bitcoin ETF’lerine sermaye girişi Mart ayının sonunda yavaşlamış olsa da bu durum fonların olumlu dinamikler göstermesini engellemedi. Ocak ayından bu yana, Bitcoin borsa yatırım fonları 12 milyar doların üzerinde yatırım çekti.

Binance Research analistleri, piyasa değerine göre ilk 10’da yer alan kripto paraların değerinde bir artış olduğunu kaydetti. Shiba Inu (SHIB), Toncoin (TON) ve Dogecoin (DOGE) gibi varlıklar Mart ayında sırasıyla %137,7, %111,9 ve %70,1 oranında fiyat artışı gördü.

Bu göstergelerin arka planında Bitcoin büyümeye devam etti ve bölgede tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 73.000 doları aştı.

Mart ayında kripto para piyasasında yüksek volatilite, önde gelen kripto paraların değerinde keskin sıçramalar ve memcoin segmentinde artan yatırımcı faaliyetleri yaşandı.

Binance Research’e göre merkezi olmayan finans (DeFi) piyasası da ilerleme kaydetti. Kripto ekonomisinin bu sektörünün toplam kilitli değeri (TVL) %14 arttı. Blockchainler arasında TVL’si sırasıyla %94 ve %143 artan Solana ve Base öne çıkıyor.

Solana, merkezi olmayan borsalarda (DEX) işlem hacminde yeni bir rekor kırdı. Bu rakam 60 milyar dolara ulaştı.

Memcoin’lerin popülaritesi Solana, Base ve diğer ağlardaki faaliyetlerin büyümesine katkıda bulunan ana faktördü.

Değiştirilemez token (NFT) piyasası da olumlu bir eğilim gösterdi: toplam satışlardaki büyüme 1,41 milyar dolara ulaştı (aylık bazda +%14,6). En iyi dinamikler Ordinals ve NodeMonkes koleksiyonları tarafından sergilendi.

Binance daha önce Mart 2024 rezervlerine ilişkin bir rapor sunmuştu. Borsa, müşteri varlıklarının %100 veya daha yüksek oranda güvence altına alınmasını sağlar.