Binance’ten Tigran Gambaryan’ın Yargılanması 5 Temmuz’da Devam Edecek

Nijerya savcılığı, Şubat ayından beri tutuklu bulunan Binance yöneticisi Tigran Gambaryan’a karşı Nijerya Ekonomik ve Finansal Suçlar Komisyonu (EFCC) tarafından açılan davaya devam edecek. 

Aile temsilcisi, Gambaryan’ın hukuk ekibinin 2 Temmuz’da EFCC tanığının çapraz sorgusunu başlatıp tamamladığını bildirdi. Hükümet ajansı, Mart ayında tutukluluk halinden kaçan ve Kenya’ya kaçtığı bildirilen Binance yöneticisi Nadeem Anjarwalla’ya ve Gambaryan’a karşı kara para aklama suçlamaları yöneltti. 

Nijerya yetkilileri, Gambaryan’ın yargılanmasına 5 Temmuz’da devam etmeyi planlıyor. Ancak ailesi, yetkililerin onu ve Anjarwalla’yı tutukladığı 128 günden beri sağlık durumunun kötüleştiğini bildiriyor. Aile temsilcisine göre, Gambaryan çift taraflı zatürree ve sıtma geçirdi ve bacaklarında ve sırtında ağrı hissettiğini belirtti.

 

ABD Hükümetinin Tepkisi?

Gambaryan’ın eşi Yuki, Nijerya hükümeti ile iletişime geçmediğini, ancak ABD Dışişleri Bakanlığı ve ABD’nin Abuja Büyükelçiliği yetkilileri ile konuştuğunu belirtti. Yuki, Binance çalışanları ve EFCC davasında eşini temsil eden avukatlarla düzenli olarak görüştüğünü de ekledi.

 

Yuki, “Başlangıçta, ABD hükümetinin tepkisinin oldukça yavaş olduğunu düşündüm, özellikle de Tigran’ın daha önce ABD hükümeti için çalıştığını düşündüğümde,” dedi. “Ancak son zamanlarda çabalarını ve katılımlarını belirgin şekilde artırdıklarını düşünüyorum. Bana göre, Binance ve Nijerya yetkilileri arasındaki herhangi bir sorun, Tigran’ın odağa alınmadan çözülebilir ve çözülmelidir.

 

Nijerya yetkilileri, Şubat ayında Gambaryan ve Anjarwalla’ya, Binance temsilcileri olarak ülkeye geldikten sonra vergi kaçakçılığı ve kara para aklama suçlamalarını yöneltti.

 

Anjarwalla, Mart ayında Kenya’ya kaçtı ve Nijerya’ya iadesi bekleniyor. Haziran ayında, Nijerya Federal Vergi Dairesi, vergi kaçakçılığı suçlamalarını geri çekti, ancak yayınlanma tarihinde kara para aklama davası devam ediyordu.

 

Birçok ABD’li yetkili ve davayla ilgilenen kişi, gönüllü olarak ülkeye gelen iki yöneticiyi, şirketin iddia edilen eylemleri nedeniyle sorumlu tutan Nijerya yetkililerini eleştirdi. Siyasetçiler, Biden’ı Binance yöneticisini serbest bırakmaya çağırdı. 20 Haziran’da ABD temsilcileri French Hill ve Chrissy Houlahan, Gambaryan’ı Nijerya’daki Kuje hapishanesinde ziyaret etti, yetkililere suçlamaları düşürme ve onu insani gerekçelerle derhal serbest bırakma çağrısında bulundu.

 

Yuki Gambaryan, eşinin ABD’ye geri getirilmesi için bir dilekçe verdi, bu dilekçe yayınlandığı sırada 5000 hedefinin yaklaşık 100 eksik olarak 4889 imzaya sahipti. Dilekçenin sonuçlarının ABD Dışişleri Bakanlığı, Başkan Joe Biden, EFCC ve Nijerya hükümetine sunulması bekleniyor.