Bitcoin ağındaki günlük işlemler yeni bir rekora ulaştı

Bitcoin ağındaki işlemler, yarılanmadan sadece üç gün sonra 926.842 işlemle tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Glassnode’a göre Bitcoin, 23 Nisan’da günlük 926.000’den fazla işlem gerçekleştirerek Aralık 2023’te ulaşılan önceki en yüksek seviye olan 731.000’i aştı.

Rekor sayıda günlük işlem, 20 Nisan’daki yarılanmadan üç gün sonra gerçekleşti; bu, Bitcoin ağında değiştirilebilir tokenlerin basılmasına yönelik yeni bir protokol olan Bitcoin Runes’un piyasaya sürülmesiyle aynı zamana denk geldi.

Rünlerle yapılan işlemler Bitcoin ağında aslan payını oluşturuyor; tüm işlemlerin yaklaşık %68’i. Dune’a göre yatırımcılar rune ile ilgili toplam 3,6 milyon işlem gerçekleştirdi.

TeraWulf’un kurucu ortağı ve CEO’su Nazar Khan’a göre runeler, Bitcoin ağında baskın token standardı olarak kalmasa da, Bitcoin’in blok alanının değerinin bir kanıtıdır.

Khan bir röportajında “Rune’lar ve sıra sayıları blok alanının değerini gösteriyor… Bitcoin var olan en merkezi olmayan, güvenli ve güvenilir ağdır, dolayısıyla bu blok alanından elde edilen kullanım durumları ve değerler olacaktır” dedi.

Rekor sayıda işleme rağmen Bitcoin’in fiyatı 64.000 doların biraz üzerinde düşük kalıyor. CoinMarketCap’e göre dünyanın bir numaralı kripto para birimi bir ayda %9’dan fazla düşüş yaşadı.

Runes, Bitcoin topluluğunda önemli bir ilgi yaratmış olsa da, 17 Nisan tarihli bir X-post’unda yazan takma adlı merkezi olmayan finans (DeFi) araştırmacısı Ignace’e göre, ilk yatırımcı heyecanı dalgası sona erdikten aylar sonrasına kadar gerçek pazar fırsatları ortaya çıkmayabilir:

“Runestone, RSIC ve PUPS zaten pompalanıyor ve sahiplerine yeni parlak Rune token hediyeleri vaat ediyor. Ve FOMO ile ilgili konular ortaya çıkmaya devam ediyor. Ancak JPEG’in ortaya çıkmasının ardından yaşanan NFT çılgınlığı gibi, pazar da yakında sakinleşebilir.”

Ignace, başlangıçtaki değersizlikleri nedeniyle rünlerin piyasaya sürüldükten hemen sonra uçucu mecoinler gibi ticaret yapabileceği konusunda uyardı.