Bitcoin: Büyüme Beklentileri ve Dış Olumlu Faktörler

Düşüşten sonra kripto para piyasasının toparlanması ve olumlu dış faktörler göz önüne alındığında, uzmanlar Bitcoin’in daha da büyüyeceğini öngörüyor. Geçtiğimiz hafta BTC fiyatı önemli bir artış göstererek 48,6 bin dolara ulaştı. Bu rakam, önceki hafta sonuna göre %12 daha yüksek.

Şubat ayının başından bu yana, kripto para biriminin büyümesi, ABD dolarının zayıflaması ve Amerikan hisse senedi endekslerinin büyümesiyle kolaylaştırıldı. Olumlu dinamikler aynı zamanda yaklaşmakta olan halving etkinliğinden ve ABD Merkez Bankası’nın Mayıs ayında faiz indirimi yapma ihtimalinden de etkileniyor.

Büyük fonlardan kripto para birimine yatırım yapmaya da aktif ilgi var. Gelecekte döviz kuru dinamikleri üzerinde olumlu etki yaratacak olan Ethereum bazlı spot ETF’lerin onaylanmasına piyasanın tepki vermesi bekleniyor.

Analistler aynı zamanda 49 bin dolar seviyesinde “çift tepe” modelinin oluşma ihtimalinin de mevcut büyüme trendinde ayarlamalar yapabileceğine dikkat çekiyor. Ancak aktif satışların olmaması halinde 52 bin dolara kadar bir sıkışma mümkün, sonrasında Mart ayı başında 55 bin dolara ulaşabilir.

Bitcoin için bir diğer olumlu faktör ise Grayscale Bitcoin Trust’ın tam teşekküllü bir spot ETF’ye dönüştürülmesiydi ve bu, kripto para birimine ek yatırım girişlerini teşvik edebilir.

Genel olarak mevcut eğilimler ve piyasa beklentileri, hem iç hem de dış olumlu faktörlerin desteklediği Bitcoin büyümesinin devam ettiğine işaret ediyor.