Bitcoin Değer Kaybediyor

Bitcoin, son iki ayın en düşük seviyelerine ulaştı ve ilk kripto para biriminin değeri 60 bin doların altına düştü. Önceki gün yaklaşık %8 değer kaybetti, bu orta Nisan’dan bu yana en büyük günlük düşüştü. Bugün, 25 Haziran, Bitcoin biraz toparlanıyor, ancak 23 Haziran değerlerine geri dönmeyi başaramıyor. Para birimi hala 60 bin dolar civarında işlem görüyor.

Fiyatı Ne Etkiliyor? Bitcoin Daha Fazla Düşecek mi?

Bu soruları “Ъ FM”ye blockchain danışmanı Denis Smirnov yanıtladı: “Genel olarak, şu anda kripto para piyasasının genel düşüşü, ABD Merkez Bankası (Fed) eylemleriyle bağlantılı olabilir. Son toplantının ardından piyasada, diyelim ki, olumsuz bir dinamik kaldı, bu nedenle son iki hafta içinde kripto para fonlarından çıkışlar ve genel piyasa düşüşü görüyoruz ve tüm bunlar ABD seçimleri öncesinde genel politik belirsizlik zemininde gerçekleşiyor.

 Buna rağmen, orta vadede piyasa oldukça olumlu ve bu düşüşün önümüzdeki birkaç ay içinde telafi edileceğini umuyor. Genel olarak piyasa, bunun kısa vadeli bir düşüş olduğuna inanıyor. Daha fazla düşüş görebiliriz, ancak piyasanın genel havası ve genel aşırı satılmışlığı göz önüne alındığında, bunun uzun sürmemesi gerektiğini düşünüyorum. Tabii ki, finansal piyasayı etkileyebilecek ani ekonomik veya politik şoklar olmazsa.”

Mart 2024’te Bitcoin fiyatı tarihi bir zirveye ulaştı ve 73 bin doları aştı, o zamandan beri madeni para sadece beş kez 60 bin doların altına indi. Bu nedenle, birçok yatırımcı bu durumu değerlendirecek, Bestchange.ru kıdemli analisti Nikita Zuborev’e göre: “Tarihsel verilere bakarsak, büyük olasılıkla yaz nötr olacak, büyük bir artış veya belirgin bir düşüş olmayacak, yaklaşık olarak mevcut pozisyonlarda kalacak, belki bir noktada piyasa yükselecek.

 Sonunda Ethereum (ETF) başlatıldığında, bu noktada, kripto para piyasasına yeniden finansal giriş başlayacak ve potansiyel olarak tüm piyasanın büyümesine neden olacak. Şu anda fiyatın yatırımcılar için kabul edilebilir bir seviyede olduğu tahmin ediliyor, çünkü satın alma fırsatını uzun süre beklediler ve Bitcoin herhangi bir düzeltme olmadan büyüdü. Birçok yatırımcı, uzun vadeli büyümenin olacağını anladıkları halde, sadece alımı erteledi.”

Ana kripto para birimleri Haziran başından beri ucuzluyor. Bloomberg’in hesaplamalarına göre, 100 büyük dijital parayı içeren endeks sadece geçen hafta %5 değer kaybetti.