“Bitcoin Dipte mi?” — Bitfinex Kripto Piyasasını Analiz Ediyor

Haziran ayındaki fiyat düşüşünün ardından, Bitcoin görünüşe göre yerel bir dip bulmuş gibi görünüyor, ancak bu gerçekten böyle mi? Bitfinex borsasının analistleri bu soruya yanıt arıyorlar.

3 Temmuz’da, Bitcoin 120 günlük aralığı kırarak 53.000 dolara düştü. Bu düşüşün arkasında birkaç neden yatıyor: Mt. Gox borsasının alacaklılara ödemelere başlaması ve Alman hükümetinin Bitcoin satışları.

Ancak Bitfinex uzmanları, en kötüsünün geride kaldığını düşünüyor. Mt. Gox’un hala dağıtması gereken 94.457 Bitcoin (toplam ödemelerin %67’si) olmasına rağmen, piyasanın istikrar kazanma belirtileri gösterdiğini belirtiyorlar.

ABD ve Almanya’nın Satışları ve Etkileri

Federal Almanya Kriminal Polis Teşkilatı (Bundeskriminalamt, BKA) tarafından yapılan Bitcoin satışları da yatırımcılar arasında satış dalgasını tetikledi. Ancak, Bitfinex analistleri durumun o kadar kötü olmadığını savunuyor. İşte bu durumu destekleyen bazı argümanlar:

1. ABD ve Almanya Sadece %4 Bitcoin Sattı

Alman hükümetinin borsalara çıkardığı büyük miktarlara rağmen, genel piyasa hacminde bu satışlar oldukça küçük bir paya sahip. 2023 yılından bu yana toplamda 224 milyar dolar değerinde Bitcoin alınıp satıldı. ABD ve Almanya’nın sattığı Bitcoin’ler sadece 9 milyar dolar değerinde ve bu da toplam işlem hacminin sadece %4’üne denk geliyor.

Nominal değeri etkileyici olsa da, gerçek piyasaya çıkan Bitcoin hacmi sadece birkaç yüz milyon dolar. Bu, devlet tarafından el konulan Bitcoin’lerin piyasa üzerindeki gerçek etkisinin nispeten küçük olduğunu gösteriyor,” diyor Bitfinex raporu.

2. Teknik Göstergeler Dönüş Sinyalleri Veriyor

Bitcoin’in yakında bir toparlanma yaşayabileceğine işaret eden bir diğer faktör, SOPR (Spent Output Profit Ratio) göstergesinin düşmesi ve negatif finansman oranlarıdır.

SOPR, belirli bir gün için cüzdanlardaki harcanan coinlerin gerçekleştirilmiş karını veya zararını ölçen bir finansal göstergedir. Bu gösterge, harcanan tüm coinlerin toplam dolar değerinin, bu coinlerin ilk alındığı andaki değeriyle karşılaştırılmasıyla hesaplanır.

Bitfinex’in araştırmasına göre, 6 Temmuz itibariyle kısa vadeli yatırımcılar için SOPR 0,97 seviyesine ulaştı. Bu, kısa vadeli yatırımcıların zararla satış yapmadıkları anlamına gelir.

Tüm BTC sürekli vadeli işlem çiftleri için ortalama finansman oranı da 1 Mayıs’tan bu yana ilk kez negatife döndü.

Geçmişte, negatif finansman oranlarının düşük kısa vadeli SOPR ile birleştiği dönemler genellikle fiyat düzeltmelerinin dibini işaret etti. Negatif finansman oranları, satıcı baskısının yüksek olduğunu veya satıcıların piyasaya hakim olduğunu gösterir, ancak bu aynı zamanda piyasanın aşırı satıldığını da gösterebilir. Bu aşırı satım durumu SOPR’nin toparlanmasıyla çakıştığında, piyasanın dibini bulduğuna dair bir işaret olabilir,” diyor Bitfinex analistleri.