Bitcoin halvingi: bu sefer farklı

Dördüncü halving Bitcoin ağında gerçekleşti ve bunun önceki üç yarılanmadan hiçbirine benzemediği ortaya çıktı. Ne değişti?

Daha önce halvingten önce hiçbir Bitcoin rallisi olmamıştı.
Dördüncü halvingin en önemli özelliklerinden biri, Bitcoin’in 2024 halvingde yol açacak olağandışı yükselişidir.

Önceki döngülerde fiyat, halvingten önce değil, sonra artmaya başladı ve tarihsel maksimum, çok daha sonra güncellendi.

Örneğin, 2020’de Bitcoin, halvingden yalnızca 10 ay sonra önceden belirlenen tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20.000 doların üzerine çıktı. Bu sefer resim çok farklı.

Mevcut döngüde Bitcoin, halvingden (13 Mart 2024) 38 gün önce 73.600 dolarlık yeni bir zirveye ulaştı.

Yarılanma, ABD’de spot Bitcoin ETF’lerinin piyasaya sürülmesinden sonra gerçekleşti
Mevcut halvingin en belirgin farklardan biri, Ocak 2024’te piyasaya sürülen ve kurumsal yatırımcılara Bitcoin’e erişim sağlayan ABD spot Bitcoin ETF’lerinin arka planında gerçekleşen tarihteki ilk halving olması.

Bloomberg analisti Eric Balchunas’a göre, Bitcoin’e olan talebin artması nedeniyle spot Bitcoin ETF’leri “muazzam bir başarı” elde etti.

Ticaretin ilk gününden bu yana, 10 spot Bitcoin ETF’si (GBTC hariç) toplamda 220.000’den fazla BTC biriktirdi; bu, yazının yazıldığı sırada yaklaşık 14 milyar dolar anlamına geliyordu.

BlackRock’un spot Bitcoin ETF’si en büyük varlığı çekti ve piyasaya sürülmesinden bu yana %10.000 artış gösterdi – ilk işlem gününde 2.621 BTC’den 18 Nisan’da 273.140 BTC’ye.

Bitcoin daha merkezi olmayan hale geldi

2020’deki önceki halving sırasında Çin’deki Bitcoin madenciliği, toplam küresel hashrate’in neredeyse %80’ini oluşturuyordu. Hashlab Mining kurucusu Jaran Mellerud’a göre, Şubat 2024 itibarıyla en büyük Bitcoin madenciliği ülkeleri toplam hashrate’in %40’ına sahip ABD’nin yanı sıra sırasıyla %15 ve %12’yi oluşturan Çin ve Rusya’dır.

Bitcoin hash oranının Eylül 2019’dan Ocak 2022’ye kadar coğrafi dağılımı. Kaynak: CBECI
Mellerud, “Madenciler düşük elektrik fiyatlarından yararlanmak için Afrika ve Latin Amerika’ya göç ettikçe bu coğrafi ademi merkeziyetçilik devam ediyor” dedi.

Buna ek olarak, üçüncü halvingin ardından hash oranı beş kat arttığı için Bitcoin blok zinciri saldırılara karşı daha dirençli hale geldi.

Kripto para birimi kullanıcılarının sayısı önemli ölçüde arttı

2020’deki önceki Bitcoin yarılanmasından bu yana, kripto para birimi kullanıcılarının sayısı 480 milyon arttı.

Cambridge Alternatif Finans Merkezi’nin tahminlerine göre 2020 yılında dünyada yaklaşık 100 milyon kripto para sahibi vardı. Kripto para borsası Crypto.com’a göre 2023’ün sonunda küresel kripto para birimi kullanıcılarının sayısı 580 milyona yükseldi.

Technopedia’ya göre dünya nüfusunun yaklaşık %2,7’si artık Bitcoin’e sahip.