Bitcoin madencileri için alarm: Rezervler tarihi en düşük seviyelere ulaştı

Bitcoin madenci rezervleri Nisan 2021’den bu yana görülmeyen seviyelere düştü ve bu da kripto para piyasası üzerindeki baskının arttığının sinyalini verdi. CryptoQuant tarafından dikkatlice belgelenen bu keskin düşüş, özellikle geçen yılın Kasım ayından bu yana gelişen satış ivmesinin güçlendiğini gösteren önemli bir dönüm noktasına işaret ediyor. Cryptopotato’nun bildirdiğine göre arz düşüşü, Bitcoin madencilerinin kar alma karşısında teslim olmasının ve yakın zamanda 63.000 doların altına düşen Bitcoin fiyatının düşüş eğiliminin doğrudan bir yansıması.

Aktif adresler ile Bitcoin fiyat hareketleri arasındaki korelasyon başka bir rahatsız edici eğilimi temsil ediyor. Bitcoin’in değerindeki kısa vadeli yükselişe rağmen ağdaki aktif katılım yavaşladı ve bu da son fiyat yükselişi için daha geniş bir piyasa desteğinin bulunmadığını gösteriyor. Bu senaryo, kısa vadeli Bitcoin sahiplerinin davranışlarına da yansıyor; kısa vadeli yükselişin sağladığı fırsattan yararlanarak önceki piyasa zirvelerinde görülenleri anımsatan kar elde etme girişiminde bulunuyor. Bu kolektif kâr amacı güden hareket, piyasa gözlemcileri tarafından yakından izlenen Bitcoin’in fiyat yönünde potansiyel bir dönüşe işaret ediyor.

2024 yılında, özellikle Bitcoin spot ETF’lerinde perakende ilgi dalgası başladı ve Bitcoin’i kısa süreliğine 74.000 dolar eşiğinin üzerine çıkaran bir fiyat artışına neden oldu. Ancak, sonraki düşüş haftanın %15’inden fazlasını sildiğinden bu coşku kısa sürdü. Kazançlar elde etmiş ve önemli bir piyasa tasfiyesine yol açmıştır. Bu dalgalanmaların arka planına karşı, piyasada önemli bir yükseliş için katalizör olması beklenen yaklaşan Bitcoin yarılanması büyük önem taşıyor. Bu olay, Bitcoin’in toplam arzının %93’ünden fazlasının çıkarıldığı zamana denk gelmesi ve bu dijital varlığın artan kıtlığının altını çizmesi nedeniyle özellikle dikkat çekicidir.