Bitcoin Madencileri “Teslimiyetin Eşiğinde” Kârın Azalması Nedeniyle

CryptoQuant analistleri, Bitcoin madencilerinin, halving sonrası kâr oranının azalması nedeniyle “teslimiyet” belirtileri gösterdiğini belirtiyor.

Piyasa Araştırmaları

Piyasa araştırma şirketi CryptoQuant’ın verilerine göre, Bitcoin madencilerinin teslimiyet göstergeleri, 2022’nin sonunda FTX’in çöküşünün ardından piyasa dibine yaklaştığı seviyelere ulaşıyor.

Madenci Teslimiyeti

Madenci teslimiyeti, bazı madencilerin faaliyetlerini azaltması veya elde ettikleri Bitcoin’leri ve rezervleri satması sürecidir. Bu, madencilerin “gelir elde etmek veya Bitcoin risklerini hedge etmek” amacıyla yaptığı bir hamledir.

Teslimiyet Belirtileri

CryptoQuant analistleri, son ay içinde ortaya çıkan birçok teslimiyet belirtisini vurguladı. Bu belirtilerden biri, Bitcoin hash oranında – Bitcoin ağının güvenliğini sağlayan toplam hesaplama gücü – %7,7’lik önemli bir düşüş ve bu oranın dört aylık bir düşük seviyeye, 576 EH/s’ye ulaşmasıdır. Bu, 27 Nisan’da rekor seviyeye ulaşan hash oranındaki düşüşle paralellik göstermektedir.

“Bitcoin madencilerinin teslimiyeti, hash oranındaki %7,7’lik düşüşle 2022 Aralık seviyelerini yansıtıyor. Bu düşüş genellikle piyasa dibini işaret eder.” Bu %7,7’lik düşüş, 2022’nin sonunda Bitcoin fiyatının 15.500 dolara düşüp, ardından 15 ay içinde %300’den fazla artış gösterdiği döneme benzemektedir.

Kâr Zorlukları

CryptoQuant raporunda, halving sonrası dönem boyunca madencilere “yetersiz ödeme yapıldığı” belirtilmiştir. Madencilerin kâr/zarar dayanıklılık göstergesi, madencilerin büyük ölçüde zarar ettiğini göstermektedir. Halving’den bu yana madencilerin günlük gelirleri %63 azalmıştır, ancak Bitcoin’in temel blok ödülleri ve işlem ücretlerinden elde edilen gelirler artmıştır.

Toplam günlük gelir, 6 Mart’ta 79 milyon dolardan şu anda 29 milyon dolara düşmüştür. Üstelik, işlem ücretlerinden elde edilen gelir, toplam günlük gelirin sadece %3,2’sini oluşturarak 8 Nisan’dan bu yana en düşük seviyeye inmiştir.”

Rezerv Kullanımı

Gelirlerin düşmesi nedeniyle Bitcoin madencileri, kâr elde etmek için rezervlerini kullanmak zorunda kalmıştır. CryptoQuant, madencilerin günlük çıkışlarının 21 Mayıs’tan bu yana en yüksek seviyeye ulaştığını ve bu durumun rezerv BTC’lerini satıyor olabileceklerini öne sürdü.

Fiyat Düşüşleri

Bu tür varlık satışları, balinalar ve hükümetler tarafından yapılan Bitcoin satışlarıyla birlikte, 5 Temmuz’da Bitcoin fiyatının dört aylık düşük seviyeye, 53.499 dolara düşmesine katkıda bulunmuştur.

Madenci Karlılığı

Bu düşüş, madencilerin birim hesaplama gücü başına kârlılığını ölçen Bitcoin’in “hash fiyatını” da etkilemiştir. Şu anda ortalama madencilik geliri EH/s başına 0,049 dolar olup, 1 Mayıs’ta ulaşılan 0,045 dolarlık rekor düşük seviyenin biraz üzerindedir.

Faaliyet Azalması

Cantor Fitzgerald adlı finans şirketinin daha önceki bir raporuna göre, Bitcoin’in piyasa fiyatı 40.000 dolara düşerse, bazı uluslararası madencilik şirketleri faaliyetlerini durdurmak zorunda kalacak.