Bitcoin Madencisi Core Scientific, CoreWeave Inc.’in Satın Alma Teklifini Reddetti

Kuzey Amerika’nın en büyük Bitcoin madenciliği ve barındırma hizmetleri sağlayıcılarından biri olan Core Scientific, yapay zeka alanında faaliyet gösteren CoreWeave’den gelen hisse başına 5,75 dolarlık tüm hisseleri satın alma teklifini reddetti. Bu teklifin toplam değeri 1 milyar dolar olarak belirlenmişti.

Potansiyel satın alma haberi, iki şirket arasında imzalanan 12 yıllık bir dizi sözleşmenin hemen ardından geldi. Bu anlaşmalara göre, Core Scientific, CoreWeave’in yüksek performanslı hesaplama hizmetlerini barındırmak için yaklaşık 200 MW’lık bir altyapı sağlayacaktı.

Bağımsız analistlerle yapılan danışmaların ardından, madencinin Yönetim Kurulu CoreWeave’in teklifini reddetti. Core Scientific temsilcileri, potansiyel ortaklık avantajlarına rağmen, teklifin şirket ve hissedarlarının çıkarlarına uygun olmadığını belirtti. Şirket, “büyük bir büyüme potansiyeline sahip olduğunu ve veri merkezi alanlarına ve yüksek performanslı hesaplama kapasitelerine olan artan talepten faydalanabileceğini” vurguladı.

Ocak 2024’te, Core Scientific iflas prosedüründen çıktı. Bu olaydan sonra, Bitcoin madenciliği şirketinin hisseleri %16 artarak 8,30 dolara yükseldi.