Bitcoin oranı tarihi bir yüksek seviyeye yaklaşıyor. Piyasadan neler beklenebilir?

Bitcoin fiyatları hızla yükselmeye devam ediyor ve son 24 saat içinde kripto para birimi %10’dan fazla büyüyerek Binance borsasında 57 bin doları aştı. Bu, Bitcoin fiyatını Kasım 2021’de belirlenen tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 68,7 bin dolara yaklaştırıyor.

Uzmanlar, Bitcoin döviz kurunun olumlu dinamiklerinin özellikle ABD’deki işlem saatlerinde, özellikle de piyasa kapanmadan önce belirgin olduğunu belirtiyor. Bunun nedeni, Ocak ayında başlatılan spot bitcoin borsa yatırım fonlarındaki faaliyettir. Bu fonların hisselerinin işlem hacmi tek bir seansta 2,4 milyar doları aştı; bu, lansmanlarından bu yana rekor oldu.

En büyük fon olan BlackRock’tan iShares Bitcoin Trust’ın bakiyesi halihazırda 130 bin bitcoin’i aşıyor ve bu da kurumsal yatırımcıların kripto para birimine olan güçlü ilgisini gösteriyor. Ayrıca yeni yatırımcılar nedeniyle Bitcoin ETF’lerine olan talebin artması da kripto pazarının bir bütün olarak büyümesini destekliyor.

Analistler, piyasada madencilerden ve büyük oyunculardan kaynaklanan bir satış baskısının olmadığını, bunun da Bitcoin fiyatının yükselişine katkıda bulunduğunu vurguluyor. Kripto para birimine olan talep güçlü olmaya devam ediyor ve yatırımcılar mevcut yüksek fiyatlarla bile uzun pozisyonlar oluşturmaya istekli.

Kripto pazarındaki durum, Bitcoin fiyatında daha fazla büyüme ve bir bütün olarak kripto para biriminin kapitalizasyonu için koşullar yaratan, istikrarlı ve olumlu bir temel durumu tamamen yansıtıyor. Şu anda uzmanlar, Bitcoin fiyatının yakın gelecekte yeni zirvelere ulaşmasını ve kıyaslama ve orta ölçekli altcoin satın alma stratejisini desteklemesini bekliyor.