Bitcoin tabanlı Runes tokenleri kullanıcılar arasında popülerliğini kaybetti

 

Bitcoin Runes protokolü, dördüncü Bitcoin yarılanmasının gerçekleştiği gün olan 20 Nisan’da başlatıldı. İlk on gün boyunca Dune Analytics analitik platformu yüksek kullanıcı etkinliği kaydetti. Bu süre zarfında 85.000’den fazla token basıldı ve 3 milyon dolardan fazla komisyon toplandı.

Ancak son iki hafta içinde komisyonlar, yeni Rünler ve kullanıcı faaliyetleri dahil tüm göstergeler %50’den fazla düştü. 1 Mayıs’tan bu yana yalnızca 5.000 kadar yeni Rün piyasaya sürüldü ve bu rakam 100.000 doların biraz altında gelir elde etti.

Bitcoin tabanlı Runes tokenleri kullanıcılar arasında popülerliğini kaybetti

Popülaritesinin zirvesinde olan Runes, işlemler ve ücretler açısından daha geniş Bitcoin ekosistemine liderlik etti. Yeni protokol, tüm ağ etkinliğinin %80’ini oluşturuyordu. Şimdi bu rakam yüzde 20’ye düştü. Ancak düşüşün kripto para piyasasındaki genel bir düşüşün arka planında meydana geldiğini belirtmekte fayda var.

Runes, piyasaya sürülmeden önce bile kripto topluluğu üyeleri arasında büyük ilgi uyandırdı. Pek çok dijital varlık sahibi, protokolün Solana ve Base gibi blok zincirlerdeki mem paralarının gelişen ekosistemini yansıtacağını ve az bilinen şaka tokenlarına olan ilgiyi artıracağını bekliyordu.

Artık uzmanlar arasında Runes’un Bitcoin ağı için gerçekten çok şey ifade ettiğine dair görüşler var, ancak protokolü geliştirmek için yapılması gereken çok şey var.