Bitcoin yarılanmasına 1000 bloktan az kaldı

Yaklaşan Bitcoin yarılanması büyük olasılıkla önümüzdeki hafta, yani 20 Nisan 2024’te gerçekleşecek. Bu, BitcoinBlockHalf web sitesindeki verilerle kanıtlanmaktadır.

Mevcut bilgilere göre ödülün dördüncü yarılanmasına kadar üretilecek 1.000’den az blok kaldı. Ani değişikliklerin olmaması durumunda kalan hacim, Bitcoin madencileri tarafından yedi günden daha kısa bir sürede işlenecek.

İstatistiklere göre günde ortalama 144 Bitcoin bloğunun çıkarıldığını belirtmekte fayda var. Başka bir deyişle, her 10 dakikada bir birisi ilk kripto para biriminin bir bloğunu işliyor.

Bu yazının yazıldığı sırada, çıkarılan Bitcoin sayısı toplam 21 milyon BTC arzının 19.681.275’iydi. TradingView’e göre varlığın piyasa değeri 1,34 trilyon dolar.

Yaklaşan yarılanma blok ödülünü yarıya indirecek: 6,25 BTC’den 3,125 BTC’ye. JPMorgan analistlerine göre bu, ilk kripto para biriminin oranının 42.000 dolara düşmesine yol açabilir.

Coinbase borsasının temsilcileri ise yarılanma sonrasında Bitcoin’in beklenen rallisine ilişkin şüphelerini dile getirdi. Uzmanlar David Duong ve David Han’a göre fiyat tablosundaki yarılanmanın olumlu ivmesi çoktan kaybolmuş olabilir.

CoinGecko daha önce önceki üç yarılanmayı analiz etmişti. Verilerine göre her yarılanma sonrasında ilk kripto paranın oranı ortalama %3230 arttı. Analistler aynı zamanda göstergenin büyük ölçüde Bitcoin’in ilk yarılanma sonrasındaki ilk sıçramasına bağlı olduğunu vurguladı.

Uzmanların yaklaşan yarılanma öncesinde MicroStrategy hisselerinin fiyatında artış öngördüğünü yazdığımızı hatırlayalım.