Bitrace CEO’su Kripto Paraların Suçlular Tarafından Kullanımını Anlattı

Araştırma şirketi Bitrace’in CEO’su Isabel Shi, Hong Kong Politeknik Üniversitesi’nde “Suç ve Kara Para Aklamada Kripto Paraların Kullanımı” konulu bir konferans verdi. Konferansa Hong Kong Para Otoritesi, Hong Kong Gümrük ve Hong Kong Polisi temsilcileri de katıldı. Isabel, sunumunda dijital paraların neden suç faaliyetlerinde yaygın olarak kullanıldığını anlattı.

Uzman, kripto paraların anonimlik, merkeziyetsizlik ve sınır ötesi transferlerin kolaylığı nedeniyle yasa dışı faaliyetler için doğal bir araç haline geldiğini vurguladı. Isabel, zincir üstü adreslerin KYC (Müşterini Tanı) doğrulaması gerektirmediğini açıkladı. Ayrıca, “Merkeziyetsiz doğa, özel anahtarınız yoksa, kimsenin varlıklarınıza erişemeyeceği anlamına gelir” dedi. Kripto paraların izne ihtiyaç duymadan ve sınır ötesi transferler yapabilme özellikleri, herhangi birinin herhangi bir zamanda ve yerde işlem yapmasına olanak tanır. Bu da onları suçlular için tercih edilen bir araç yapar.

Shi, çevrimiçi yasadışı kumar, karaborsa işlemleri, dolandırıcılık, kara para aklama, yasaklı maddeler ticareti, suç faaliyetlerinin finansmanı ve fidye yazılımları gibi birkaç somut örnek sundu. Uzman, suçluların kripto paraları nasıl kullandığını detaylı bir şekilde anlattı.

Isabel Shi, ayrıca Bitrace’in düzenleyici ve kolluk kuvvetleri ile işbirliği konusundaki deneyimlerini paylaştı. “Ortak çalışma, suç yönetiminde yapay zeka ve büyük veri tabanlı uçtan uca bir sistem geliştirilmesini sağladı. Suç endüstrisi zincirlerini uzun vadeli araştırarak ve yapay zeka modellerini kullanarak risk verilerini analiz eden Bitrace, şüpheli adresleri ve işlemleri daha hızlı ve doğru bir şekilde izleyebilir ve tespit edebilir” diye belirtti.

Bitrace, kripto para piyasasının entelektüel izlenmesi ve risk analizine katkıda bulunarak düzenlemelerin etkinliğini artırmayı hedefliyor. Isabel, kuruluşunun teknolojiyi kullanarak finansal sistemin güvenliği ve istikrarını sağlamaya çalıştığını belirtti. Kurumun görevi, dijital varlıklarla ilgili suçlarla mücadeleye katkı sağlamaktır.