BlackRock: “Müşterilerimiz Bitcoin’i tercih ediyor ve altcoinlerle ilgilenmiyor”

Bitcoin Yatırımcı Günü konferansı sırasında Robert Mitchnick, BlackRock müşterilerinin büyük çoğunluğunun Bitcoin’e yatırım yapmayı tercih ettiğini, Ethereum’a biraz yatırım yaptığını ve diğer altcoin’lere erişim kazanmaya çok az ilgi duyduklarını veya hiç ilgi duymadıklarını bildirdi. Bu nedenle, en büyük varlık yöneticisinin yakın gelecekte diğer kripto para birimlerini geleneksel finansa dahil etme planı yok.

Mitchnick’e Bitcoin’in on yıl içinde Wall Street’teki geleceği sorulduğunda, bu zaman dilimi içinde geleneksel finansın en iyilerini en son teknolojiyle birleştirecek yeni bir altyapının ortaya çıkacağını öne sürdü.

Ocak ayında BlackRock, 13,3 milyar dolarlık girişe sahip iShares Bitcoin Trust (IBIT) adlı bir Bitcoin spot ETF’si başlattı. Varlık yöneticisi ayrıca bir spot Ethereum ETF’si başlatmak için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) başvurdu. Rakipler Grayscale ve Fidelity.

Ancak BlackRock yönetimi, düzenleyici kurumun yakın gelecekte şirketin başvurusunu onaylayacağından emin değil. Bunun iki nedeni var; düzenleyici otoritenin başvuruyla ilgili etkileşim eksikliği ve bakanlığın, Ethereum ağının Proof-of-Stake (PoS) algoritmasına geçişinden sonra eterin bir menkul kıymet haline gelip gelmediği sorusuna yönelik çalışması.

Bu arada BlackRock, blockchain tabanlı gerçek varlıklara büyük ilgi gösterdi. Birkaç gün önce şirket, ABD platformu Securitize ile işbirliği içinde ilk tokenize varlık fonunu başlatmayı planladığını duyurdu.