Blofin, Makroekonominin Kripto Para Birimleri Üzerindeki Etkilerini Değerlendirdi

Blofin Academy analistleri, dünya finans piyasasındaki durumu inceledi ve bunun kripto para endüstrisini nasıl etkileyebileceğini açıkladı. Analistler, Temmuz ayının ilk gününde piyasaların açılmasından sonra Hazine tahvillerinin getirisinin hızla yükseldiğini belirtti. Uzmanlar, Fed’in piyasadan bir miktar likidite çekmek için ON RRP (ters repo anlaşmaları) kullandığını ve menkul kıymet satışının getiriyi yukarı ittiğini söyledi.

Aynı zamanda, Japon yeninin (JPY) ABD dolarına (USD) karşı döviz kurundaki keskin düşüş nedeniyle Japonya Bankası da ABD Hazine tahvillerini satarak ve yerel menkul kıymetler alarak Japon devlet tahvillerinin getirilerini dengelemeye çalışıyor.

Uzmanlar, “Yukarıda belirtilen faktörler ABD Hazine tahvillerinin getirilerini artırdıkça, yatırımcıların risksiz varlıklara olan tercihi de artmış durumda ve bu durum makro varlıkların daha geniş bir şekilde dağıtıldığını yansıtıyor. Altın, gümüş ve ABD Doları Endeksi (DXY) gibi güvenli liman varlıklarının fiyatları topluca yükseldi. Dünyanın dört bir yanındaki merkez bankalarından gelen değerli metal talebi de artıyor ve bu da fiyatları oldukça yüksek seviyelerde tutuyor,” dedi. Analistler, riskli varlıkların fiyat dinamiklerinin giderek daha fazla hedge etmeye bağlı hale geldiğini belirtti.

Blofin araştırmacılarına göre, kripto para piyasasındaki likidite seviyesinin önümüzdeki dönemde düşük kalmaya devam etmesi bekleniyor. Yeni makro olayların yaklaşmasıyla “kelebek endeksi” (sınırlı riskli opsiyon stratejisi) biraz yükseldi, ancak yatırımcılar piyasanın olası sistematik riskleri konusunda nispeten iyimser kalıyorlar.

Uzmanlar, “Ancak, piyasa yapıcıların fiyat istikrarı üzerindeki etkisi zayıflıyor. Bitcoin (BTC) için gamma zirvesi yaklaşık $63.000 seviyesinde bulunuyor ve bu, yukarı yönlü hareket için sağlam bir direnç oluşturuyor. Buna karşılık, aşağı yönlü hareketlerde destek seviyelerinin olmaması nedeniyle önemli bir negatif gamma gözlemleniyor. Beklenmedik olaylar meydana gelirse, Bitcoin fiyatlarının düşme olasılığı yüksek kalacaktır,” diye özetledi.