Bloomberg: Kraken AB için USDT’ye erişimi kapatabilir

 

Kripto para borsası Kraken, MiCA standartlarına uyum sağlamak amacıyla Avrupa Birliği’ndeki kullanıcıların stabilcoin Tether USD’ye (USDT) erişimini engelleyebilir.

ABD’nin ve dünyanın önde gelen kripto borsalarından biri olan Kraken, AB kullanıcılarının USDT’ye erişimini engelleyebilir. Bilgi Bloomberg’de paylaşıldı. Şirket, gelecekteki Avrupa MiCA standartlarına uyum sağlamak için böyle bir karar alabilir. MiCA standartları, stablecoin’ler de dahil olmak üzere kripto para ticaretinin kurallarını belirliyor. Temmuz ayında kabul edilebilirler.

Kraken’in düzenleme stratejisi başkanı Marcus Hughes, Perşembe günü yaptığı bir röportajda şirketin karar vermeden önce gelecekteki standartlar hakkında net rehberlik beklediğini söyledi.

Tether CEO’su Paolo Ardoino, MiCA’daki bazı noktalardan endişe duyuyor. Onaylıyor: Tether düzenleyicilerle etkileşime devam edecek. Orta vadede şirketin MiCA standartlarına uygun faaliyet gösterme niyetinde değil.

Diğer kripto para borsaları da yeni düzenlemeler getirmeye hazırlanıyor. OKX borsası bu yıl AB USDT kullanıcıları için seçenekleri sınırladı.

AB üyesi olmayan Avrupa ülkelerindeki kullanıcılar da standardı dikkate almalıdır. Forbes, 2023 yılında Ukrayna’nın kripto pazarını MiCA standardına göre düzenleyen ilk ülke olacağını itiraf etti. MiCA standartlarının ülke mevzuatına entegrasyonu devam etmektedir. Bir ay önce Merkez Bankası, Ukrayna’nın 2022’den bu yana Avrupa Birliği’ne katılmaya aday olması nedeniyle Ukrayna mevzuatını Avrupa standartlarına uyarlama politikasını doğruladı. Aynı zamanda, Ukrayna Dijital Dönüşümden Sorumlu Bakan Yardımcısı Alexander Bornyakov, Avrupa standartlarının çok katı olduğunu ve bunların iç pazardaki rekabeti sınırlayabileceğini düşünüyor. Bu durum, çok sayıda blockchain girişimine ev sahipliği yapan eyalet için dezavantajlı olabilir.