Brad Garlinghouse: “Dogecoin kripto endüstrisine gerçek bir fayda sağlamıyor”

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, piyasa değeri bakımından en büyük meme coin olan DOGE’u pratik kullanım seçeneklerinin olmaması nedeniyle eleştirdi. Consensus 2024 konferansında konuşan Brad Garlinghouse, Dogecoin’in içsel değeri konusunda şüphelerini dile getirdi. Ripple yöneticisine göre, meme kripto para birimi olan DOGE, kripto para sektöründe sadece spekülasyonlara hizmet ediyor. Bu da kripto endüstrisinin kamuoyunda geniş kabul görmesini zorlaştırırken, düzenleyicilerin kripto para birimlerini düzenlemelerini daha karmaşık hale getiriyor.

“Kripto sektörü spekülasyonların ötesine geçmeli. Ancak Dogecoin gibi meme coinler spekülasyonlar sayesinde gelişiyor ve bu, endüstrinin evrimi için ciddi bir engel oluşturuyor,” dedi Garlinghouse.

Dogecoin’e karşı olmadığını kabul eden Garlinghouse, bu kripto varlığın gerçek hayatta kullanım alanı bulup bulamayacağından emin olmadığını söyledi. Ayrıca, Dogecoin’in toplumsal ihtiyaçları karşılamaya yönelik projeler öngörmediğini belirtti. Garlinghouse, toplumsal sorunlara çözüm getirmeye yönelik bir proje örneği olarak kendi Ripple projesini gösterdi ve XRP’nin uluslararası ödemeler için kullanıldığı geleneksel ödeme sistemlerine bir alternatif olarak sundu. Yine de meme coin, SpaceX ve Tesla CEO’su Elon Musk’ın desteğini almış durumda – Musk’ın tweet’lerinin ardından DOGE defalarca kez değer kazandı. Geçen yıl The Wall Street Journal, Elon Musk’ın Dogecoin’in geliştirilmesini gizlice finanse ettiği iddialarını içeren bir makale yayınladı.