Brad Garlinghouse, SEC Başkanı Gary Gensler’ın İstifasını Talep Etti

Brad Garlinghouse, sosyal medya platformu X’te yaptığı açıklamada, Joe Biden’ın seçim kampanyası hakkında yorumda bulundu. Biden, kripto endüstrisi katılımcılarına, kripto para birimlerinin düzenlenmesi için en uygun yaklaşımın ne olması gerektiğini sordu. Garlinghouse, olumsuz kripto politikalarını değiştirmek için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler’ın görevden alınması gerektiğini belirtti.

Açıklamalar ve Eleştiriler

Ripple CEO’su, Gensler’ın kripto para birimlerinin düzenlenmesi için net kurallar oluşturmak yerine, dijital varlıklarla çalışan şirketlere karşı hukuki işlem yapmaya odaklandığını açıkladı. Bu amaçla SEC, çok sayıda avukat işe alarak personel sayısını artırıyor. Ayrıca, Mart ayında SEC, Kongre’den 2025 yılında kripto şirketleriyle mücadele için 2,5 milyar dolar talep etti.

Garlinghouse, SEC’in kripto endüstrisini açık diyalog yerine zorla kontrol etmeye çalıştığını vurguladı. Gensler liderliğindeki SEC, Coinbase, Binance ve Kraken gibi büyük kripto şirketlerine karşı bir dizi dava açtı.

Biden Yönetiminin Tutumu

Son zamanlarda, Biden yönetimi kripto endüstrisine daha olumlu bakmaya başladı. Bu, ABD’de Bitcoin ve Ethereum üzerine spot borsa yatırım fonlarının (ETF) ortaya çıkmasıyla gözlemleniyor. Garlinghouse, yakın gelecekte Ripple, Solana ve Cardano gibi kripto para birimlerine bağlı borsa yatırım fonlarının piyasada yer alabileceğini öngördü.

Geçen hafta ABD Kongresi Temsilciler Meclisi, kripto para birimleri ve kripto piyasasının yapısını düzenleyen ve denetleyici kurumlar arasındaki düzenleme yetkilerini ayıran bir yasa tasarısını onayladı.