Brezilyalı Bank Itaú Unibanco, Bitcoin ve Ethereum Ticareti Başlattı

Brezilya’nın en büyük bankası Itaú Unibanco, yatırım platformu Íon üzerinden dijital varlık ticaretini başlatarak kullanıcılarına iki ana kripto para birimini, Bitcoin ve Ethereum’u, sundu.

Itaú Unibanco’nun dijital varlıklar departmanı başkanı Guto Antunes, Brezilya’daki Valor Econômico gazetesine verdiği röportajda, bankanın bu kararı haftalık anketlerin sonuçlarına dayanarak aldığını söyledi. Anketler, müşterilerin kripto para birimleriyle ilgili ürünlere olan güçlü ilgisini gösterdi.

Müşteriler diğer kripto varlıklara da ilgi gösteriyor ve bu nedenle banka, altcoinlerin düzenleyici risklerini değerlendirmeye devam ediyor. Stabilcoinler konusunda ise Itaú yönetimi, Brezilya Merkez Bankası’nın net kurallarının ortaya çıkmasını bekliyor. Bu nedenle, BTC ve ETH dışındaki herhangi bir kripto paraya erişim sağlamanın kesin tarihlerini henüz açıklamadı.

Bankanın üst düzey yöneticisi, Itaú’nun müşteri kripto cüzdanlarının güvenliğinden sorumlu olacağını ve bu görevleri dış kaynaklara devretmeyeceğini belirtti. Banka, teknoloji sağlayıcısı Liqi ile işbirliği yaparken, saklama çözümlerinin geliştirilmesi Itaú uzmanları tarafından gerçekleştiriliyor.

Bankanın yatırım platformu olan Íon’un mobil uygulaması, Android ve iOS cihazlarda 3,5 milyondan fazla kez indirildi.

2022 yılında Itaú Unibanco, Hyperledger Besu platformunu kullanarak varlık tokenizasyon hizmetleri sunmaya hazır olduğunu duyurmuştu.