BRICS: 19 Ülke CBDC Testlerinde İlerleme Kaydetti

Uluslararası Para Fonu (IMF), Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) de dahil olmak üzere 19 ülkenin merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC) ileri aşamada test ettiğini belirledi.

Orta Doğu’da, Bahreyn ve Suudi Arabistan da CBDC testlerine devam ediyor. Gürcistan ve Kazakistan, başarılı pilot programların ardından “kavram kanıtlama” aşamasına geçti. Bu bilgi, IMF tarafından açıklandı.

Sınır ötesi ödemeleri kolaylaştırmak için tasarlanan dijital para birimi, potansiyel olarak ABD dolarının dünya ticaretindeki tekelini zorlayabilir ve BRICS ittifakının beş önde gelen ülkesi arasında ortaya çıkmaktadır. Bu adımın, ABD ekonomisinin çeşitli sektörlerinde etkisinin hissedilmesi bekleniyor.

IMF’ye göre, CBDC’ler, BRICS ve Orta Doğu ülkelerinde finansal erişilebilirliği ve ödeme verimliliğini artırma potansiyeline sahiptir. Özellikle, farklı veri formatları, çeşitli bölgelerdeki operasyon kuralları, karmaşık düzenleyici uyum kontrolleri gibi verimsizlikleri ortadan kaldırmaya yönelik uluslararası ödeme hizmetlerini iyileştirebilirler.

Bu, Bahreyn, Kuveyt, Umman, Katar, Suudi Arabistan ve BAE gibi petrol ihracatçılarının da dahil olduğu Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) üyeleri için en faydalı olacak şekilde işlem maliyetlerinde önemli bir düşüşe yol açabilir.