Bukele: El Salvador günde 1 BTC almaya devam edecek

– El Salvador Başkanı Nayib Bukele günlük 1 BTC satın alma niyetini doğruladı.
– 2022 yılında tanıtılan girişim, artan Bitcoin fiyatları karşısında başarılı oldu.
– Mart 2024’te El Salvador’un toplam rezervleri 5.700 BTC’ye yaklaştı.

El Salvador Başkanı Nayib Bukele, ülkenin Bitcoin’e yatırım yapmaya devam edeceğini söyledi. Bitcoin “fiat para birimiyle satın alınamaz hale gelene” kadar günde 1 BTC satın almayı planlıyor.

Kripto para birimine yatırım yapmayı amaçlayan girişim ilk olarak Kasım 2022’de tanıtıldı. Bukele, dolar maliyet ortalaması (DCA) stratejisini kullanarak Bitcoin satın alma niyetini açıkladı.

Bir dizi uluslararası finans kuruluşunun eleştirilerine rağmen El Salvador, Bitcoin’e yatırım yapmaya devam etti. Bu kararın stratejik olarak başarılı olduğu ortaya çıktı – Aralık 2023’te ülke gerçekleşmemiş kardan 3,6 milyon dolar elde etti.

Mart 2024’te Bitcoin tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 73.650 dolara ulaştı.Bu çerçevede El Salvador, gerçekleşmemiş karlardan 65 milyon dolardan fazla elde etti.

Ayrıca Nayib Bukele, devletin kripto varlıkları hakkındaki bilgileri kamuya açıkladı. 5689 BTC içeren bir adres yayınladı.

Daha önce El Salvador Devlet Başkanı, devletin sadece bitcoin satın almakla kalmayıp aynı zamanda bunları vatandaşlık kaydı, iş dünyası için para birimi dönüştürme, madencilik ve devlet hizmetleri yoluyla da aldığını bildirmişti. Hükümet ayrıca Bitcoin tahvili ihracını da onayladı.